Սեպտեմբերի 24-ին Երեւանի Վ.Բրյուսովի անվ. Պետական Լեզվաբանական Համալսարանում կայացել է հայերեն լեզվով կազմված չինարենի դասագրքի շնորհանդեսը: Դասագրքի շնորհանդեսը կարեւոր ներդրում է հայ-չինական հարաբերությունների բարելավման ու ամրապնդման գործում:
Այս միջոցառումը խորապես կնպաստի երկու երկրների միջմշակութային հաղորդակցմանը: Վ. Բրյուսովի ԵՊԼՀ-ում գործող Կոնֆուցիուսի ինստիտուտի սաներն այժմ հնարավորություն կստանան չինարեն սովորել հայերեն դասագրքով:
Դասագրքի շնորհանդեսին ներկա էին ԵՊԼՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Սուրեն Զոլյանը, Կոնֆուցիուսի Ինստիտուտի հայկական եւ չինական կողմի ներկայացուցիչները, Հայաստանում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության պատվավոր դեսպանը, հյուրեր ՀՀ կառավարությունից, Ազգային Ժողովից, Կրթության եւ գիտության նախարարությունից եւ այլ պատվավոր հյուրեր:

24 Сентябрь 2009 - 14:16 AMT
24 сентября в Ереванском Государственном Лингвистическом университете им. В. Брюсова состоялась презентация учебника китайского языка, составленного на армянском языке. Публикация учебника – хороший вклад в улучшении и укреплении армяно-китайских отношений.
Студенты Института Конфуция, действующего в ЕГЛУ им. В. Брюсова, получат возможность изучать китайский с помощью учебника на армянском языке.
На презентации книги присутствовали ректор ЕГЛУ им. Брюсова Сурен Золян, представители института Конфуция, посол Китая в РА, а также представители правительства РА, НС и Министерства образования и науки Армении.