Եվրոպայի խորհրդիՆախարարներիկոմիտեն հրապարակել էՀայաստանումազգային փոքրամասնությունների լեզուների իրավիճակի մասիներկրորդ զեկույցը:Այս զեկույցը մշակվել է անկախ փորձագետների կոմիտեի կողմից, որը հետեւում է Փոքրամասնությունների լեզուների եվրոպական խարտիայի կիրառմանը:
Հիմնվելով Զեկույցի վրա` Նախարարներիկոմիտեն Հայաստանին կոչէանումմշակել համակարգված քաղաքականություն` ասորերեն, եզդիերեն եւ քրդերեն լեզուներով ուսուցիչների վերապատրաստումը եւ ժամանակակից ուսումնական անհրաժեշտ նյութերը կրթության բոլոր մակարդակներում մատչելի դարձնելու նպատակով:
Բացիայդ, Հայաստանի իշխանությունները պետք է երաշխավորեն, որ տարածաշրջանային կամ փոքրամասնությունների լեզուները կարող են օգտագործվել դատարաններում եւ որ դատարաններն ու հասարակությունը իրազեկ են այս լեզուներն օգտագործելու իրենց իրավունքին:
Հայաստանի կառավարությունը նաեւպետք էմիջոցներ ձեռնարկի բարելավելու ասորերենիեւհունարենիառկայությունըռադիոծրագրերում եւ ասորերենի, եզդիերենի ու քրդերենի առկայությունը հեռուստատեսությամբ:

24 Сентябрь 2009 - 14:38 AMT
Комитет министров СЕ опубликовал второй доклад о ситуации языков национальных меньшинств в Армении. Доклад разработан комитетом независимых экспертов, который следит за выполнением Европейской хартии языков национальных меньшинств.
Опираясь на доклад, комитет министров призвал Армению разработать систематизированную политику, чтобы во всех уровнях образования сделать доступным современные учебные необходимые материалы и переквалификацию учителей ассирийского, езидского и курдского языков.
Правительство Армении должно принимать меры для обеспечения наличия теле- и радиопередач на ассирийском, езидском, курдском и греческом языках, а также должно гарантировать использование языков национальных меньшинств в судах.