ՀՀ Գլխավոր դատախազությունը կհրապարակի 1980-ականների վերջերին Ադրբեջանում, մասնավորապես Սումգայիթում բնակվող հայերի նկատմամբ իրականացված վայրագությունների, զանգվածային բռնությունների դեպքերի առթիվ ՀԽՍՀ դատախազությունում քննված քրեական գործերի նյութերը: Դրանց հիման վրա ստեղծվում է էլեկտրոնային արխիվ, որին ծանոթանալու հնարավորություն կընձեռվի լայն հասարակությանը, շահագրգիռ բոլոր կողմերին:
Էլեկտրոնային արխիվի ստեղծման աշխատանքներն իրականացվում են «Այլատյացության կանխարգելման նախաձեռնություն» հասարակական կազմակերպության հետ համատեղ: Նախատեսվում է, որ 2-3 ամսից արդեն արխիվը կունենա ամբողջական տեսք եւ կտեղադրվի համացանցում:
Հայաստանի դատախազության արխիվում նյութերն ամբողջությամբ չեն պահպանվել, քանզի դրանցից անջատված առանձին գործեր ուղարկվել են ինչպես Ադրբեջան, այնպես էլ Ռուսաստան, որտեղ ոճրագործության անմիջական մի քանի մասնակիցներ, սպանություններ իրականացրած մի քանի անձինք դատապարտվել են տարբեր պատժաչափերի` ընդհուպ մինչեւ մահապատժի: Այդ մասին հաղորդում է ՀՀ Գլխավոր դատախազության մամլո ծառայությունը:

Генеральная прокуратура Армении обнародует материалы уголовных дел о массовом насилии и варварстве в отношении армянского населения Азербайджана, в частности, в Сумгаите, в конце 1980-х годов. На основе имеющихся документов будет создан электронный архив, с которым смогут ознакомиться широкие слои общественности и заинтересованные стороны.
Работы по созданию этого архива осуществляются совместно с общественной организацией «Инициатива по предотвращению ксенофобии». Подготовить и разместить в сети интернет данный архив предусматривается через 2-3 месяца.
Полностью материалы следствия в архиве Прокуратуры РА не сохранились, так как отделенные в свое время дела были направлены как в Азербайджан, так и в Россию, где к нескольким прямым участникам этих преступлений были применены различные меры наказания, вплоть до смертной казни. Об этом сообщает пресс-служба Генеральной прокуратуры РА.