ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը` «ՄՏՍ» ԲԲԸ-ի դուստր ձեռնարկությունը, հայտարարում է մարզային մշակութային եւ գեղագիտական կենտրոնների միջեւ անցկացված «Ամառային ներշնչանք» 2009 ցուցահանդես-մրցույթի փակման մասին: Եզրափակիչ միջոցառումը տեղի ունեցավ հաղթող կրթօջախներից մեկի` Աշտարակի մշակույթի տան տանիքի ներքո, ուր հավաքվել էին Հայաստանի մարզերից ժամանած բոլոր հաղթող հաստատությունների` թվով 175 սաների եւ ուսուցիչների:
Միջոցառումը բացեց Աշտարակի մշակույթի տան տնօրեն Անահիտ Գեւորգյանը, ով երախտիքի անսպառ խոսքեր հղեց ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ին` ազգայի եւ համաշխարհային մշակույթով ոգեշնչված այս նախագծի հղացման եւ կազմակերպման համար: Բացման արարողությանը ներկայացվեցին մասնակիցների լավագույն աշխատանքները, եւ տեղի ունեցավ մրցանակաբաշխություն: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի Գլխավոր տնօրենը ներկայացրեց մրցույթի հաղթող բոլոր կազմակերպությունները եւ հանձնեց համապատասխան պատվոգրեր: Հաղթող հաստատռությունները ստացան նաեւ մրցանակներ, այդ թվում` համակարգիչներ, երաժշտական գործիքներ, տեխնիկա, կահույք, ինչպես նաեւ իրենց շենքերի վերանորոգման եւ կենցաղային պայմանների բարելավման համար դրամական միջոցներ: Յուրաքանչյուր հաստատություն ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ից ստացավ այն, ինչի կարիքը, ներկայացված հաշվետվության համաձայն, ուներ:
«Արվեստի ոլորտում մեր բոլոր նվաճումները գալիս են ապացուցելու, որ մարդիկ Հայաստանում օժտված են անսպառ տաղանդով: Լինելով կորպորատիվ քաղաքացի եւ հաշվի առնելով «ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը` երեխաներին» ծրագրի մեր օրակարգում ընդգրկված խնդիրները, մենք ուզում էինք, որ Հայաստանի երեխաները հաղորդակցվեին համաշխարհային արվեստի հետ եւ իրենց տաղանդը ներկայացնեին սեփական աշխատանքներում: Ստեղծագործությունը եւ նորարարությունը այն սյուներն են, որոնք հիմք կդառնան երիտասարդ սերնդի արվեստագետների աշխարհայացքի ձեւավորման համար»,-նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի Գլխավոր տնօրենը: «Երիտասարդ տաղանդներ բացահայտելով եւ դասական երաժշտության, շրջակա միջավայրի եւ կինոյի փառատոներ հովանավորելով, ինչպես նաեւ շատ ու շատ այլ նախաձեռնություններով, մենք մեկ նպատակ ենք հետապնդում` ցույց տալ եւ ապացուցել, այսօր, թե ապագայում, հայ արվեստի կենսունակությունն այնքան ժամանակ, քանի դեռ ունենք տաղանդավոր երեխաներ»,-եզրափակեց Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Ամառային ներշնչանք» նախագծի նպատակը Հայաստանի մարզերում եիրտասարդ տաղանդների բացահայտումը եւ զարգացումն է: Մրցույթի հիմնական թեման` մասնակիցների վառ երեւակայությունն էր: Աշխատանքների գնահատման չափանիշեր էին ընտրված յուրօրինակությունը, վառ արտահայտչականությունը եւ արվեստում մշակութային ավանդույթների արտահայտումը: Աշխատանքները ներկայացված էին ազգային պարարվեստի, երգարվեստի, նկարչության, ասեղնագործության, բեմական արվեստի եւ լուսանկարչության ժանրերում եւ պետք է թեմատիկորեն կապված լինեին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ին կամ պարունակեին ընկերության կորպորատիվ նշանը:
«Ամառային ներշնչանք» նախագիծը մեկնարկեց օգոստոսի 19-ին Լոռու մարզում: Դրա շրջանակներում միջոցառումներ անցան Արագածոտնում, Արմավիրում, Արարատում, Վայոց Ձորում, Սյունիքում, Կոտայքում, Գեղարքունիքում եւ Շիրակում եւ Տավուշում, եւ միավորեց շուրջ 2000 մասնակցի:

24 Сентябрь 2009 - 18:14 AMT
VivaCell-МТС объявляет о закрытии выставки-конкурса, проведенного среди региональных домов культуры и эстетических центров, в рамках проекта «Летнее вдохновение-2009». Завершающее мероприятие состоялось в Доме культуры города Аштарак – одном из победивших учебных заведений, собравшем под одной крышей 175 учеников и преподавателей учебных заведений-победителей конкурса.
Мероприятие открыла директор Дома культуры Анаит Геворкян, выразившая благодарность компании VivaCell-МТС за организацию и проведение конкурса. На церемонии закрытия была представлена выставка лучших работ участников, а также вручены дипломы и призы. Генеральный директор VivaCell-МТС Ральф Йирикян представил победителей и вручил дипломы. Победители конкурса получили призы – компьютеры, музыкальные инструменты, мебель, а также денежные средства на ремонт и улучшение бытовых условий домов культуры.
«Все наши достижения в области искусства в очередной раз доказывают, что люди в Армении безгранично талантливы. Исходя из нашей концепции корпоративной ответственности и руководствуясь нашей программой «VivaCell-МТС – детям», мы имели целью приобщить детей к мировой культуре и раскрыть их таланты. Творческий подход и инновации – вот что должно формировать мировоззрение молодого поколения деятелей культуры», – заявил генеральный директор VivaCell-МТС.
В заключительной части мероприятия Ральф Йирикян сказал: «Раскрывая молодые таланты, спонсируя фестивали кино и классической музыки, а также мероприятия посвященные вопросам охраны окружающей среды и другие проекты, мы преследуем одну единственную цель – доказать, что, как сегодня, так и в будущем, искусство Армении будет живо до тех пор, пока у нас есть талантливые дети».
Проект «Летнее вдохновение» был направлен на выявление и продвижение творческих талантов, проживающих в регионах Армении детей. Основной движущей силой конкурса было живое воображение участников. Критериями оценки работ стали оригинальность, яркая выразительность, а также приверженность культурным традициям. Жанрово работы включали народные танцы, вокал, живопись, вышивку, драматическое искусство, ремесла и фотографию. Тематически работы должны были быть вязаны с компанией VivaCell-МТС, либо включать корпоративный логотип компании, а главной идеей проекта стало воспитание чувства ответственности за собственную школу, город и регион.
Начавшийся 19 августа в Лори проект «Летнее вдохновение» прошел в Арагацотне, Армавире, Арарате, Вайоц Дзоре, Сюнике, Котайке, Гегаркунике и Шираке и завершился мероприятиями в Тавуше, объединив 2000 участников.