Սեպտեմբերի 26-ին Երեւանի Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնում տեղի կունենա Վալենտին Գաֆտի ստեղծագործական երեկոն:
Վ. Գաֆտը ծնվել է 1935թ. սեպտեմբերի 2-ին Մոսկվայում: 1957թ. նա ավարտել է ՄԽԱՏ-ի դպրոց-ստուդիան (Վասիլի Տոպոռկովի արվեստանոց): 1996թ. ի վեր աշխատում է «Սովրեմեննիկ» թատրոնում: Նրա խաղին յուրահատուկ է մտավոր սրությունն ու հեգնանքը, որը հաճախ վերածվում է սարկազմի: Բացի թատրոնում խաղացած բազմաթիվ դերերից, Գաֆտը նկարահանվել է նաեւ գեղարվեստական կինոնկարներում, որոնք մեծ ճանաչում բերեցին դերասանին: Նա նկարահանվել է «Գարաժ» (1979), «Օրենքով գողերը» (1988), «Անկոր, կրկին Անկոր» (1992), «Ավետյաց երկինք» (1991) կինոնկարներում, «Տանյա» (1974), «Ցերեկային գնացք» (1976) եւ այլն: 2002թ. Գաֆտը նկարահանվեց Էլդար Ռյազանովի «Ծեր յաբու», իսկ 2002-ին` «Գայլերից այն կողմ» ֆիլմերում:
Վ.Գաֆտը նաեւ «Բանաստեղծություն եւ էպիգրամ», «Բանաստեղծություններ, հիշողություններ, էպիգրամներ» եւ «Ստվերներ ջրի վրա» գրքերի հեղինակն է:

25 September 2009 - 07:51 AMT
26 сентября в ереванском драматическом театре им. Станиславского состоится творческий вечер народного артиста РСФСР Валентина Гафта.
Валентин Гафт родился 2 сентября 1935 года в Москве. В 1957 году окончил Школу-студию МХАТ (мастерская Василия Топоркова). С 1969 — в театре «Современник». Его игре свойственны интеллектуальная острота и ирония, часто тяготеющая к едкому сарказму. Помимо многочисленных ролей в театре Гафт снимался в нескольких художественных фильмах, которые принесли артисту большую известность. Артист снимался в фильмах «Гараж» (1979), «Воры в законе» (1988), «Анкор, еще Анкор!» (1992), «Небеса обетованные» (1991); телефильмах «Таня» (1974), «Дневной поезд» (1976) и др. В 2002 году Валентин Гафт снялся в картине Эльдара Рязанова «Старые клячи», в 2002 — в фильме «По ту сторону волков». Валентин Гафт также является автором книг «Стих и эпиграмма», «Стихотворения, воспоминания, эпиграммы» и «Тени на воде».