2009 թ-ը կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանի համար հոբելյանական է: Եւ այդ հոբելյանական համերգը, զուգակցված Մանսուրյանի 70-ամյակին կկայանա սեպտեմբերի 29-ին: Համերգին կհնչեն կոմպոզիտորի տարբեր տարիների ստեղծագործություննեը (1965-2009թթ.)` «Սերենադ», «Երեւանյան բակ թթենիով», «Ժառանգություն», «Երեք պիես թանձր երանգներով» պիեսները, երգչախմբային երգ «Արվեստ քերթության» եւ այլն:
Համերգի երկրորդ մասը կազմված է ստեղծագործություններից, որոնք ստեղծվել են կինոյի համար: Համերգին կմասնակցեն Պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար եւ գլխավոր դիրիժոր` Էդուարդ Թոփչյան), Պետական ակադեմիական երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար` Հովհաննես Չեկիջան), Պետական կամերային երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար Ռոբերտ Մլքեյան), «Սերենադ» կամերային նվագախումբը, Արաքս Մանսուրյանը (սոպրանո) եւ Սվետլանա Նավասարդյանը (Դաշնամուր):
«Յուրաքանչյուր հոբելյանական համերգը ընկալվում է որպես նվեր եւ ուշադրություն, որը անհրաժեշտ է ստեղծագործող մարդու համար», – PanARMENIAN.Net -ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց մաեստրոն:
Այս տարի շատ երաժիշտներ, «Ազգային պատկերասրահ» փառատոնի եւ Երեւանյան երաժշտական փառատոնի կազմակերպիչները մաեստրոին եւ նրա ստեղծագործությունների երկրպագուներին նվիրեցին մի քանի համերգ: Ազգային պատկերասրահի որմնանկարների սրահում եւ Պետական ֆիլհարմոնիայի Մեծ դահլիճում հնչեցին Մանսուրյանի այնպիսի ստեղծագործություններ, ինչպիսիք են «Agnus Dei», լարային եռյակը, «Con anima», «Մայրամուտի երգը», «Պարտիտան» եւ «Համերգ ալտի եւ նվագախմբի համար N2»:
Տիգրան Մանսուրյանը ծնվել է 1939 թ-ին հունվարի 27-ին` Բեյրութում (Լիբանան): 1940 թվականների վերջում տեղափոխվեց Խորհրդային Հայաստան: 1965 թ-ին ավարտեց Երեւանի պետական կոնսերվատորիան` Լազար Սարյանի կոմպոզիցիայի բաժինը, 1968 թ-ին նույն բաժնի ասպիրանտուրան:

2009 год для композитора Тиграна Мансуряна юбилейный. И большой юбилейный концерт, приуроченный к 70-летию Мансуряна, состоится в Ереване 29 сентября. На концерте прозвучат произведения, созданные композитором в разные годы его творческой деятельности (с 1965 по 2009): “Серенада”, пьесы “Ереванский двор с шелковицей”, “Завещание”, “3 пьесы в густых тонах”, хоровая песня “Искусство созидания” и т.д.
Программа второй части концерта составлена из произведений, созданных для кино. В концерте примут участие Государственный филармонический оркестр (худрук и главный дирижер Эдуард Топчян), Государственный академический хор (худрук Ованес Чекиджян), Государственный камерный хор (худрук Роберт Млкеян), камерный оркестр “Серенад”, Аракс Мансурян (сопрано) и Светлана Навасардян (фортепиано).
“Любой юбилейный концерт воспринимается как подарок и внимание, которое важно для творческого человека”,- в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал маэстро.
В этом году многие музыканты, организаторы Ереванского музыкального фестиваля и фестиваля “Национальной галереи” маэстро и поклонникам его творчества подарили несколько концертов. В зале фресок Национальной галереи и Большом зале госфилармонии прозвучали такие произведения Мансуряна, как “Agnus Dei”, Струнное трио, “Con anima”, “Песни заката” “Партит” и “Концерт для альта и оркестра №2”.
Тигран Мансурян родился 27 января 1939 года в Бейруте (Ливан). В конце 1940-х гг. переехал в Советскую Армению. В 1965 году окончил Ереванскую консерваторию по классу композиции Лазаря Сарьяна, в 1968 году — там же аспирантуру (рук. тот же).