Այսօր Երեւանում «Միացում» շարժումը կազմակերպել է բողոքի ակցիա հայ-թուրքական Արձանագրությունների դեմ: Ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը, Մյասնիկյանի արձանի մոտ հավաքվել էր մոտ 150 մարդ` «Ոչ հայ-թուրքական արձանագրություններին», «Կասեցնել հակահայկական գործընթացը» պաստառներով: Շարժման անդամ Ժիրայր Սեֆիլյանի խոսքերով, հայերը խնդրելու բան չունեն թուրքերից, Թուրքիան է պարտք Հայաստանին: «Արձանագրությունների ստորագրումը կբերի նոր ցեղասպանության, մենք միայն պետք է պահանջենք մեր իրավունքները: Ներկա դրությունը` Հայաստանի ներքին քաղաքականության արդյունքն է, որում մեղավոր են իշխանությունները: Մենք պետք է հայտարարենք, որ իշխանությունը պարտավոր է հաշվի առնել ժողովրդի կարծիքը: Մենք վստահ ենք, որ հայ ժողովրդի մեծամասնությունը դեմ է այդ Արձանագրություններին: Դա խնդրի լուծում չէ, որը չի սկսվում եւ չի ավարտվում հոկտեմբերի 14-ին: Մենք պարտավոր ենք ելք գտնել այդ փակուղուց, իսկ իշխանությունը թող մտածի, թե ինչպես է արդարանալու ժողովրդի առաջ»,-ասաց Սեֆիլյանը:
Ցուցարարները հանձնեցին բողոքի նամակ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանին` այն նախագահ Նիկոլա Սարկոզիին փոխանցելու համար: Նամակը ընդունեց դեսպանատան աշխատակիցը: Ակցիայի մասնակիցները քայլեցին դեպի ՌԴ եւ ԱՄՆ-ի դեսպանատներ, որտեղ դեսպաններին փոխանցվեցին նմանատիպ նամակներ:

Miatsum (‘Unification’) Movement organized a protest rally in Yerevan today against signing of the Armenian-Turkish Protocols. As a PanARMENIAN.Net correspondent reports, some 150 people with placards: “Not to Armenian-Turkish protocol”, “Stop the anti-Armenian process” gathered near the monument to Myasnikyan. According to a Miatsum movement member Zhirayr Sefilyan, Armenians have nothing to ask the Turks, it is Turkey indebted to Armenia.
“Signing of the protocols will lead to a new genocide. The current situation is a result of the internal political situation in Armenia, and the authorities are to be blamed for it. The government must respect the people and we are confident that most of the Armenian people are against the signing of these Protocols. This is not a solution to the problem that does not begin and end on October 14. We must find a way out of this deadlock, but the authorities should consider how to explain and justify themselves to the people “, Mr. Sefilyan said.
The protesters handed a letter of protest to the Ambassador of France in Armenia to send it to the president of France, Nicolas Sarkozy. The protesters went to the embassies of Russia and the United States, where similar letters will be passed to ambassadors to send them to the presidents.