Գյումրեցի քանդակագործ Ալբերտ Վարդանյանին հանձնվել է ՀՀ մշակույթի նախարարության պատվոգիրը:
Նկարիչը պարգեւատրվել է ժամանակակից գեղանկարչության զարգացման մեջ ունեցած ավանդի, հայ-գերմանական կապերի ամրապնդման եւ «Պուլսար» բրոնզե քանդակի համար: Այն տեղադրվել է Բոխում (Գերմանիա) քաղաքի լյութերական եկեղեցու բակում 2006թ. նոյեմբերի 19-ին: Միաժամանակ եկեղեցում տեղի է ունեցել Վարդանյանի 20 բրոնզե աշխատանքների ցուցահանդեսը:
Եվ ի տարբերություն ՀՀ մշակույթի նախարարության, որը միայն վերջերս է «Պուլսարի» տեղադրման եւ ցուցահանդեսի մասին տեղեկությունը զետեղել իր կայքում, գերմանական ԶԼՄ-ները ժամանակին են հրապարակել իրենց դրական արձագանքները:

Гюмрийскому скульптору Альберту Варданяну была вручена почетная грамота Министерства культуры Армении.
Внимания Минкульта скульптор удостоился за вклад в развитие современного изобразительного искусства, укрепление армяно-немецких отношений и работу из бронзы «Пульсар».
Данное изваяние было установлено во дворе лютеранской церкви города Бохум (Германия) 19 ноября 2006 года. Одновременно в церкви состоялась выставка 20 бронзовых работ Варданяна.
И в отличие от Минкульта Армении, на сайт которого информация об установлении «Пульсар» и о выставке была размещена только на днях, немецкие СМИ вовремя опубликовали положительные отзывы.