25 Սեպտեմբեր 2009 - 16:58 AMT
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Փիթեր Սեմնեբիին: Հանրապետության նախագահը եւ ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը քննարկել են Հայաստան-Եվրամիություն փոխգործակցության ընդլայնվող օրակարգը: Նրանք համակարծիք են եղել, որ «Արեւելյան գործընկերության» ծրագիրը համագործակցության զգալի ներուժ է պարունակում եւ նոր բովանդակություն կհաղորդի հարաբերություններին:
Նախագահ Սարգսյանն ու Փիթեր Սեմնեբին անդրադարձել են նաեւ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին: Նախագահ Սարգսյանը եւս մեկ անգամ ընդգծել է, որ կողմերը ի սկզբանե բանակցությունները վարել եւ համաձայնությունների են եկել այն փոխըմռնմամբ, որ երկու երկրների հարաբերությունները պետք է կարգավորվեն առանց նախապայմանների, եւ այս սկզբունքից ետքայլի որեւէ փորձ կարող է վտանգել ողջ գործընթացը:
Փիթեր Սեմնեբին իր հերթին վերահաստատել է Եվրամիության աջակցությունը հայ-թուրքական բանակցությունների կարգավորման գործընթացին եւ հույս հայտնել, որ Հայաստանի այս պատմական նախաձեռնությունը հաջողությամբ կպսակվի:

Президент РА Серж Саргсян встретился в Ереване со специальным представителем ЕС на Южном Кавказе Питером Семнеби. В ходе встречи стороны обсудили вопросы развития и сотрудничества Армения-ЕС. Оба собеседника признали, что проект “Восточное партнерство” положительно повлияет на развитие отношений между сторонами.
Саргсян и Семнеби также обсудили процесс нормализации армяно-турецких отношений. В ходе беседы Саргсян отметил, что стороны согласились пойти на нормализацию отношений без каких-либо предусловий, любое нарушение данного соглашения может провалить процесс переговоров.
В свою очередь Семнеби заявил, что ЕС поддерживает инициативу стран в нормализации отношений и выразил надежду, что процесс завершится с успехом.