26 Սեպտեմբեր 2009 - 08:19 AMT
Սեպտեմբերի 27-ին Ռոստովում կբացվի Ռոստովի պետական երաժշտական թատրոնի գլխավոր նկարիչ Ստեփան Զոհրաբյանի ցուցահանդեսը: Զ.Զոհրաբյանը շուրջ 200 ներկայացում է ձեւավորել: Նա աշխատել է Ռուսաստանի, Լեհաստանի, Չեխիայի, Լատվիայի, Էստոնիայի, Հայաստանի դրամատիկական եւ երաժշտական թատրոնների հետ: Զոհրաբյանն եղել է բազում հայրենական եւ արտասահմանյան փառատոների մասնակիցն ու դափնեկիրը, հաղորդում է 161.ru-ն:
Զոհրաբյանը «Ոսկե դիմակ» ազգային թատերական մրցանակի դափնեկիր է, Պրահայի կվադրիեննալեի (թատերական նկարիչների համաշխարհային համաժողով) «Ոսկե տրիգա» գլխավոր մրցանակակիրը: Նկարչի անհատական ցուցահանդեսներն անցել են Մոսկվանում, Ռոստովում, Վոլոգդայում: Զոհրաբյանի ստեղծագործությունները պահվում են Բախրուշինի անվան թատերական թանգարանում, Գլինկայի անվան երաժշտկան մշակույթի թանգարանում, Վոլոգդայի պատկերասրահի, ՌԴ-ի եւ արտերկրի մասնակվոր հավաքածուներում:
Ցուցահանդեսը նվիրված է վարպետի 60-ամյակին: Ներկայումս նա աշխատում է «Յունոնան եւ Ավոսը» ռոք-օպերայի ձեւավորման վրա:

26 Сентябрь 2009 - 08:19 AMT
27 сентября, в Ростове откроется выставка главного художника Ростовского государственного музыкального театра Степана Зограбяна. Степан Зограбян оформил более 200 спектаклей. Он работал с драматическими и музыкальными театрами России, Польши, Чехии, Латвии, Эстонии, Армении. Степан Зограбян был участником и лауреатом многих отечественных и зарубежных фестивалей в Европе (Италия, Франция, Шотландия, Швейцария), а также в США и Канаде, сообщает 161.ru.
Зограбян является лауреатом Национальной театральной премии «Золотая Маска», обладателем главного приза Пражского квадриеннале (всемирного форума театральных художников) «Золотая трига». Персональные выставки художника прошли в Москве, Ростове, Вологде. Произведения Зограбяна хранятся в Театральном музее им. А. А. Бахрушина, Музее музыкальной культуры им. М. И. Глинки, Вологодской картинной галерее, в частных коллекциях в России и за рубежом.
Выставка приурочена к 60-летию мастера. В настоящее время он работает над оформлением рок-оперы «Юнона» и «Авось».
Произведения С.Зограбяна хранятся в Театральном музее им.А.Бахрушина, Музее музыкальной культуры им. М.И.Глинки, Вологодской картинной галерее и частных коллекциях в России и за рубежом.