Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնապես հերքել է Ադրբեջանի ՊՆ մամլո խոսնակ Էլդար Սաբիրօղլուի հայտարարություններն այն մասին, թե իբր «վերջին տարվա ընթացքում 10 հայ զինծառայող է զոհվել զորավարժությունների ժամանակ»
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդել ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամլո քարտուղար, գնդապետ Սեյրան Շահսուվարյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարարության հաղորդագրության մեջ ասվում է. «Ադրբեջանի ՊՆ մամուլի քարտուղար Էլդար Սաբիրօղլուն սեպտեմբերի 25-ին կրկին հանդես է եկել հերթական ապատեղեկատվությամբ, որտեղ նշում է, թե վերջին մեկ տարվա ընթացքում զորավարժությունների ժամանակ, իբր վատ կառավարման հետեւանքով, զոհվել են 10 հայ զինծառայողներ, իսկ վերջին զորավարժության ժամանակ 76 զինծառայողներ հրաժարվել են մասնակցել ուսումնական վարժանքներին»:
«Արդեն սովորական դարձած ադրբեջանական տեղեկատվական կեղծիքներին ի պատասխան, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ Սաբիրօղլուի հաղորդած լուրերը բացարձակ սուտ են, ոչ մի կապ չունեն իրականության հետ եւ ընդամենը Ադրբեջանի ՊՆ մամլո խոսնակի հիվանդ երեւակայության հետեւանք են:
Իսկ Ադրբեջանի ռազմական ղեկավարությանը խորհուրդ ենք տալիս ցանկալին որպես իրականություն ներկայացնելու եւ զավեշտալի ստեր տարածելու փոխարեն զբաղվել սեփական բանակում տիրող անմխիթար վիճակով եւ անմարդկային բարքերի վերացմամբ»,-ասվում է ՀՀ ՊՆ Տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդագրության մեջ:
Ադրբեջանի ՊՆ մամլո խոսնակ Էլդար Սաբիրօղլուն նախօրեին հայտարարել էր, որ «վերջին տարում Հայաստանում զորավարժությունների վատ կազմակերպման պատճառով 10 հայ զինծառայող է զոհվել, իսկ վերջին զորավարժությունների ժամանակ 76 զինծառայող հրաժարվել է մասնակցել ուսումնական վարժանքներին»:

Министерство обороны Армении выступило с официальным опровержением заявления пресс-секретаря Минобороны Азербайджана Эльдара Сабироглы «о гибели за последний год десяти армянских солдат во время военных учений».
Как сообщил PanARMENIAN.Net пресс-секретарь министра обороны РА, полковник Сейран Шахсуварян, в сообщении оборонного ведомства Армении, в частности, говорится: «В ответ на уже ставшую привычной дезинформацию азербайджанской стороны, Министерство обороны Армении заявляет, что сказанное Эльдаром Сабироглы является ложью и абсолютно не соответствует действительности. Это всего лишь результат больного воображения пресс-секретаря министерства обороны Азербайджана».
«Военному руководству Азербайджана мы бы посоветовали не выдавать желаемое за действительное, а заняться плачевным состоянием собственной армии и решением проблем бесчеловечного отношения к азербайджанским военнослужащим», – отмечается в сообщении МО РА.
Пресс-секретарь министерства обороны Азербайджана Эльдар Сабироглы накануне заявил, что «за последний год во время военных учений в Армении из-за неподобающей организации погибли десять армянских солдат, а во время последних учений 76 военнослужащих отказались от участия в учебных тренировках».