26 Սեպտեմբեր 2009 - 11:25 AMT
Հայկական ԶՈՒ մասնակցությունը Ղազախստանում կայանալիք զորավարժություններին քննարկվել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանի հետ
Սեպտեմբերի 25-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության նորանաշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոյին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը, շնորհավորելով դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ, հույս հայտնեց, որ նրա պաշտոնավարման ընթացքում էլ ավելի կամրապնդվեն երկու պետությունների բարեկամական կապերը, հայ-ռուսական ռազմավարական համագործակցությունը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը քննարկեցին հոկտեմբերի 1-ից 16-ը Ղազախստանում կայանալիք ՀԱՊԿ արագ արձագանքման հավաքական ուժերի զորավարժություններին հայկական եւ ռուսական զորախմբերի մասնակցության, ՀՀ ՊՆ-ում ռուսաց լեզվի ուսուցման ժամանակակից լինգաֆոնային լսարանների բացման, 1777-1778թ.թ. ռուս-թուրքական պատերազմի ընթացքում զոհված ռուս զինվորականների հիշատակին Գյումրիում կառուցված հուշարձանի վերաբացման հետ կապված հարցեր:

26 September 2009 - 11:25 AMT
Participation of Armenian air forces in exercises in Kazakhstan discussed with Russia’s Ambassador in Armenia
Armenian defense minister Seyran Ohanyan yesterday received the newly appointed Ambassador of Russia to Armenia, Vyacheslav Kovalenko.
The Armenian defense minister congratulated the Ambassador with assuming the new office and expressed hope that during his diplomatic mission ties between the two friendly nations and Russian-Armenian cooperation in the strategic spheres will strengthen.
The officials discussed issues of participation of Armenian and Russian military units in the excercises of the CIS rapid reaction forces, to be held from October 1 to 16 in Kazakhstan, creation of a modern language laboratories for teaching the Russian language in the RA defense ministry, as well as rehabilitaiton in Gyumri the monument to Russian soldiers died in the Russian-Turkish war of 1777-1778.