26 Սեպտեմբեր 2009 - 11:25 AMT
Հայկական ԶՈՒ մասնակցությունը Ղազախստանում կայանալիք զորավարժություններին քննարկվել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանի հետ
Սեպտեմբերի 25-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության նորանաշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոյին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը, շնորհավորելով դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ, հույս հայտնեց, որ նրա պաշտոնավարման ընթացքում էլ ավելի կամրապնդվեն երկու պետությունների բարեկամական կապերը, հայ-ռուսական ռազմավարական համագործակցությունը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը քննարկեցին հոկտեմբերի 1-ից 16-ը Ղազախստանում կայանալիք ՀԱՊԿ արագ արձագանքման հավաքական ուժերի զորավարժություններին հայկական եւ ռուսական զորախմբերի մասնակցության, ՀՀ ՊՆ-ում ռուսաց լեզվի ուսուցման ժամանակակից լինգաֆոնային լսարանների բացման, 1777-1778թ.թ. ռուս-թուրքական պատերազմի ընթացքում զոհված ռուս զինվորականների հիշատակին Գյումրիում կառուցված հուշարձանի վերաբացման հետ կապված հարցեր:

Министр обороны Армении Сейран Оганян накануне принял новоназначенного посла Российской Федерации в Армении Вячеслава Коваленко.
Глава оборонного ведомства Армении поздравляя посла с назначением выразил надежду на то, что за время его дипломатической миссии еще более укрепятся связи двух дружественных народов, а также российско-армянское сотрудничество в стратегической сфере.
В завершение встречи собеседники обсудили вопросы участия армянских и российских воинских подразделений в учениях сил быстрого реагирования СНГ, которые состоятся с 1 по 16 октября в Казахстане, вопросы открытия современных лингафонных кабинетов по преподаванию русскому языку в Министерстве обороны Армении, а так же вопросы, связанные с переоткрытием в Гюмри памятника русским солдатам, погибшим во время русско-турецкой войны 1777-1778 гг.