26 Սեպտեմբեր 2009 - 12:48 AMT
Սեպտեմբերի 26-ին կայացելէԵվրոպականկառույցների հետՀայաստանիպետականմարմինների համագործակցությունըհամակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը, որըվարելէՀայաստանի Ազգայինանվտանգությանխորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը:
Քննարկվել են «Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության ՀՀ-ԵՄ 2009-2011 թվականների միջոցառումների ծրագրի» իրականացմանը վերաբերող հացեր: Նշվել է, որ ծրագրով վեց հիմնական` քաղաքական, իրավական, ենթակառուցվածքային, հումանիտար, շրջակա միջավայրի, առողջապահության եւ սոցիալական, ֆինանսատնտեսական եւ առեւտրային ուղղություններով նախատեսված 197 գործողությունների իրականացման համար ստեղծվել են 20 աշխատանքային խմբեր, որոնք արդյունավետ աշխատում են:
Հայաստան-Եվրամիությունասոցացման համաձայնագրերի կնքման շուրջ վարվող բանակցությունների ընթացքը ներկայացրել է արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Կարինե Ղազինյանը: Նա նշել է, որ Եվրոպական միության «Արեւելյան գործընկերություն» նախաձեռնության շրջանակում Հայաստանին առաջարկվում է նոր ասոցացված համաձայնագրեր կնքել:
Եվրամիության խորհրդատվականխմբի փորձագետներին կցվածգերատեսչություններիներկայացուցիչները գոհունակությունեն հայտնելփորձագետների հետհամագործակցությանարդյունքներից:
Մարդու իրավունքների պաշտպանԱրմենՀարությունյանի առաջարկովստեղծվել էաշխատանքային խումբ, որը կքննարկի մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի եւ եւրոպացի փորձագետների մշակած օրենսդրական փոփոխությունների նախագիծը: Այն սահմանված կարգով կներկայացվի կառավարություն:
Եվրոպական հարեւանությանքաղաքականության շրջանակում հանձնաժողովը կարեւորել է «Արեւելյան գործընկերության» ծրագրի արդյունավետ իրականացումը, նոր խորացված պայմանագրային հարաբերությունների հաստատման, ԵՄ-ի ու Հայաստանի միջեւ մուտքի արտոնագրերի ստացման պարզեցված համակարգի ձեւավորման հնարավորությունը: Այդ մասին հաղորդում է ՀՀ Ազգային անվտանգությանխորհրդի քարտուղարի մամլո գրասենյակը:

26 September 2009 - 12:48 AMT
Meeting of the interdepartmental commission on coordination of cooperation between state bodies of Armenia and European structures, chaired by the RA National Security Council Secretary Artur Baghdasaryan was held September 26.
The meeting discussed implementation of 2009-2011 Action Plan between RA and EU in the framework of the European Neighborhood Policy. To implement 197 activities in various areas of country’s public life, 20 working groups have been formed already.
RA deputy foreign minister Karine Ghazinyan presented the course of negotiations to conclude agreements on Armenia’s associate membership in EU. As she informed, as part of the EU Eastern Partnership Armenia is offered to conclude a new agreement on associate membership.
Following the proposal of Armenia’s Ombudsman a working group formed to discuss the draft of legislative changes, developed by European experts and Ombudsman’s office. This project will be submitted to the RA government.
The Commission attached importance to effective implementation of the “Eastern Partnership” program which will enable to form a simplified visa regime between Armenia and the European Union, press office of the Council of National Security reports.