26 Սեպտեմբեր 2009 - 12:48 AMT
Սեպտեմբերի 26-ին կայացելէԵվրոպականկառույցների հետՀայաստանիպետականմարմինների համագործակցությունըհամակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը, որըվարելէՀայաստանի Ազգայինանվտանգությանխորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը:
Քննարկվել են «Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության ՀՀ-ԵՄ 2009-2011 թվականների միջոցառումների ծրագրի» իրականացմանը վերաբերող հացեր: Նշվել է, որ ծրագրով վեց հիմնական` քաղաքական, իրավական, ենթակառուցվածքային, հումանիտար, շրջակա միջավայրի, առողջապահության եւ սոցիալական, ֆինանսատնտեսական եւ առեւտրային ուղղություններով նախատեսված 197 գործողությունների իրականացման համար ստեղծվել են 20 աշխատանքային խմբեր, որոնք արդյունավետ աշխատում են:
Հայաստան-Եվրամիությունասոցացման համաձայնագրերի կնքման շուրջ վարվող բանակցությունների ընթացքը ներկայացրել է արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Կարինե Ղազինյանը: Նա նշել է, որ Եվրոպական միության «Արեւելյան գործընկերություն» նախաձեռնության շրջանակում Հայաստանին առաջարկվում է նոր ասոցացված համաձայնագրեր կնքել:
Եվրամիության խորհրդատվականխմբի փորձագետներին կցվածգերատեսչություններիներկայացուցիչները գոհունակությունեն հայտնելփորձագետների հետհամագործակցությանարդյունքներից:
Մարդու իրավունքների պաշտպանԱրմենՀարությունյանի առաջարկովստեղծվել էաշխատանքային խումբ, որը կքննարկի մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի եւ եւրոպացի փորձագետների մշակած օրենսդրական փոփոխությունների նախագիծը: Այն սահմանված կարգով կներկայացվի կառավարություն:
Եվրոպական հարեւանությանքաղաքականության շրջանակում հանձնաժողովը կարեւորել է «Արեւելյան գործընկերության» ծրագրի արդյունավետ իրականացումը, նոր խորացված պայմանագրային հարաբերությունների հաստատման, ԵՄ-ի ու Հայաստանի միջեւ մուտքի արտոնագրերի ստացման պարզեցված համակարգի ձեւավորման հնարավորությունը: Այդ մասին հաղորդում է ՀՀ Ազգային անվտանգությանխորհրդի քարտուղարի մամլո գրասենյակը:

26 Сентябрь 2009 - 12:48 AMT
26-го сентября состоялся заседание межведомственной комиссии по координации сотрудничества между государственными органами Армении и Европейскими структурами, которое вел секретарь Совета национальной безопасности РА Артур Багдасарян.
На заседании были обсуждены вопросы по исполнению «Программы мероприятий 2009-2011гг. между РА-ЕС в рамках «Политики европейского соседства». Было отмечено, что, в рамках программы для реализации 197 мероприятий в самых различных областях государственной и общественной жизни страны, уже сформированы 20 рабочих групп, которые работают эффективно.
Заместитель министра ИД Армении Карине Казинян представила весь ход переговоров по заключению соглашений об ассоциативном членстве Армении в ЕС. Она подчеркнула, что в рамках программы Евросоюза “Восточное партнерство” Армении предложено заключить новые соглашения об ассоциативном членстве.
По предложению Омбудсмена Армении сформирована рабочая группа, которая будет обсуждать проект законодательных изменений, разработанных со стороны европейских экспертов и офисом Омбудсмена. Этот проект будет представлен правительству.
Комиссия придала важность эффективному выполнению программы “Восточного партнерства”, которое даст возможность сформировать упрощенную систему выдачи виз между РА и ЕС. Об этом сообщает пресс-служба Совета национальной безопасности РА.