Հայ-թուրքական արձանագարությունները կստորագրվեն Ցյուրիխում հոկտեմբերի 10-ին: Այդ մասին AFP-ին է հաղորդել աղբյուրը թուրքական դիվանագիտական շրջանակներում, որը ցանկացել է անհայտ մնալ: Ըստ նրա, Արձանագրությունները պետք է ստորագրեն Թուրքիայի ու Հայաստանի արտգործնախարարներ Ահմեդ Դավուդօղլուն ու Էդվարդ Նալբանդյանը`Շվեյցարիայի ԱԳՆ ղեկավար Միշել Քալմի-Ռեյի ներկայությամբ:
Ըստ Շվեյցարիայի ԱԳՆ ներկայացուցչի, Արձանագրությունների իրականացումը շատ ժամանակ կպահանջի: Դրանք պետք է վավերացվեն եւ հաստատվեն ինչպես խորհրդարանի, այնպես էլ երկու երկրների կառավարությունների կողմից:
AFP հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ Արձանագրությունները գտնվում են ընդդիմության քննադատության կենտրոնում, ինչպես Թուրքիայում, այնպես էլ Հայաստանում: Գործակալությունը հիշեցնում է նաեւ, որ Հայաստանը մեղադրում է Թուրքիային Հայոց ցեղասպանության համար, որի արդյունքում 1,5 մլն հայ զոհվեց: Թուրքիան, իր հերթին, ժխտում է Ցեղաասպանության փաստը եւ խոսում է միայն բռնագաղթի մասրի, որի ժամանակ զոհվել են 300-500 հազար հայեր եւ «շատ թուրքեր»:
Թուրքիան միակողմանի կարգով փակել է սահմանը Հայաստանի հետ 1993թ. ղարաբաղյան հակամարտության պատճառով, որտեղ նա սատարում է Ադրբեջանին:

Армяно-турецкие Протоколы будут подписаны в Цюрихе 10 октября. Об этом AFP сообщил анонимный источник из турецких дипломатических кругов. По его словам, Протоколы будут подписаны министрами иностранных дел Турции и Армении Ахметом Давутоглу и Эдвардом Налбандяном в присутствии главы МИД Швейцарии Мишель Калми-Рей.
По мнению представителя МИД Швейцарии, действительная реализация Протоколов потребует много времени. Они должны быть ратифицированы и утверждены как парламентами, так и правительствами двух стран.
В сообщении AFP подчеркивается, что Протоколы находятся под огнем критики оппозиции как в Турции, так и в Армении. Агентство также напоминает, что Армения обвиняет Турцию в Геноциде армян в Османской империи в годы Первой мировой войны, во время которого было уничтожено полтора миллиона армян. Турция, в свою очередь, отрицает факт геноцида и говорит только о депортации, в ходе которой погибло от 300 до 500 тысяч армян и «много турок».
Турция в одностороннем порядке закрыла границу с Арменией в 1993 году из-за нагорно-карабахского конфликта, в котором она поддерживает Азербайджан.