28 Սեպտեմբեր 2009 - 12:42 AMT
«Ես գտնում եմ, որ 2008թ. մարտի 1-2 իրադարձությունների ուսումնասիրման խորհրդարանական ժամանակավոր հանձնաժողովը լիարժեք չէ, եւ այդ կապակցությամբ ես ներկայացնում եմ իմ եզրակացությունն այդ իրադարձությունների վերաբերյալ»,-Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Նոր ժամանակներ» կուսակցության նախագահ Արամ Կարապետյանը:
Ըստ Կարապետյանի, չեն ընդգրկվել նոր փաստաթղթեր, այլ միայն վերլուծության են ենթարկվել այն փաստերը, որոնք ներկայացրել են իրավապահ մարմինները: Դա էլ տեղ գտավ այդ հանձնաժողովի զեկույցում: «Ես ներկայացնում եմ իմ եզրակացության առաջին մասը, իսկ երկրորդը, որը նվիրված է զոհվածների մահվան հանգամանքներին, դիմակավոր մարդկանց եւ նրան, թե ինչ է պետք ձեռնարկել, որպեսզի նման ողբերգություն այլեւս չկրկնվի, մենք ձեր ուշադրությանը կներկայացնենք ավելի ուշ»,-ասել է Կարապետյանը:
Ա.Կարապետյանը ուշադրությունը հրավիրել է այն փաստի վրա, որ, չնայած, նախնական որոշմանը, հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանը չկարողացավ ապահովել ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, ՀԱԿ-ի առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, գլխավոր դատախաղ Աղվան Հովսեփյանի եւ ՊՆ գլխավոր շտաբի պետ Յուրի Խաչատուրովի ներկայությունը լսումներին: «Այսինքն, գլխավոր մասնակիցները, ովքեր որոշումներ էին կայացնում, չեն հարցաքննվել ոչ ժամանակավոր հանձնաժողովի, ոչ էլ իրավապահ մարմինների կողմից»,-ասել է Կարապետյանը:
Կարապետյանը նաեւ նշել է, որ 2008թ. մարտի 1-ի իրադարձությունները ընտրությունների կեղծման արդյունք են: Նա հավելել է, որ իրավապահ մարմինների գործողությունների արդյունքում մարտի 1-ի առավոտյան Ազատության հրապարակում առգրավվեց զենք ու զինամթերք, որն էլ ցուցադրվեց եթերում: «Տարօրինակն այստեղ այն է, որ առգրավված զենքը չէր կիրառվել հանրահավաքի մասնակիցների կողմից եւ իրավապահ մարմինները չկարողացան պարզել նրա պատկանելությունը: Դա նշանակում է, որ ոչ մի զենք իրականում այնտեղ չի եղել եւ այդ ամենը վատ շոու էր` կազմակերպված իշխանությունների կողմից»,-ասել է Կարապետյանը:

28 Сентябрь 2009 - 12:42 AMT
“Я считаю, что доклад парламентской временной комиссии по изучению событий, имевших место в Ереване 1-2 марта 2008 года, и их причин, неполноценен, и в связи с этим представляю вам мое заключение про эти события”, – на пресс-конференции в Ереване заявил председатель партии “Новые времена” Арам Карапетян.
По словам Карапетяна, в этой заключении не включены новые документы, а только были анализированы те факты, предоставленные правоохранительными органами парламентской временной комиссии, которые соответственно нашли место в докладе этой комиссии. “Я представляю вам первую часть моего заключения, а вторую часть, которая будет посвящена вопросам обстоятельств смерти погибших, про личности людей в масках и про то, какие меры нужно предпринять, чтобы больше такая трагедия не повторилась, мы будем представить вашему вниманию позже”, – подчеркнул Карапетян.
Арам Карапетян обратил внимание на тот факт, что, не смотря на предварительно принятое решение, председатель комиссии Самвел Никоян не смог обеспечить участия экс-президента Армении Роберта Кочаряна, лидера АНК Левона Тер-Петросяна, президента РА Сержа Саргсяна, генпрокурора Агвана Овсепяна и начальник генерального штаба министерство обороны Юриа Хачатурова в слушаниях в комиссии. “То есть, главные участники, проходящие по делу первого марта, которые принимали решение, не были допрошены ни со стороны временной комиссии, ни со стороны правоохранительных органов”, – отметил председатель партии “Новые времена”.
Карапетян также отметил, что события, произошедшие 1-го марта 2008г. являются последствием фальсифицированных выборов, состоявшихся 19-го февраля. Он также добавил, что в результате действий правоохранительных органов утром 1-го марта на площади свободы, было изъято оружие и боеприпасы, которые демонстративно показывали в эфире. “Странно здесь то, что изъятое оружие не было применено со стороны митингующих и правоохранительные органы не смогли выяснить его принадлежность. Это значит, что там никакого оружия в действительности не было и все это было плохим шоу, организованным со стороны властей ”, – подчеркнул Карапетян.