28 Սեպտեմբեր 2009 - 13:59 AMT
«Կարծում եմ անիմաստ է ակնկալել, որ այս աշնանը ԵԽԽՎ-ում կամ այլ եվրոպական կառույցներում կքննարկվեն Հայաստանի ու Թուրքիայի ներքին քաղաքական խնդիրները»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը:
Սաֆարյանի խոսքով, դա պարզ դարձավ, երբ Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի նախագահ Լուիս Մարիա դե Պուչը ողջունեց հայ-թուրքական նախաստորագրված Արձանագրությունները եւ ընդգծեց, որ նրանք «բավական շատ են աշխատել այդ Արձանագրությունների շուրջ»: Ինչպես գտնում է Սաֆարյանը, դա նշանակում է, որ եվրոպական կառույցները չեն քննարկելու Հայաստանի եւ Թուրքիայի ժողովրդավարացման խնդիրները, որպեսզի չվնասեն հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին:
Սաֆարյանն ավելացրել է, որ այդ մասին իրենց խորհրդարանական խմբակցության անդամ Զարուհի Փոստանջյանը, որը ներկայացնում է «ժառանգությանը» Եվրոպայի Խորհրդում, իր հանձնաժողովի նիստից հետո վերադառնալով, նույնպես հայտնել է, որ Հայաստանի ներքին քաղաքական հարցերը չեն քննարկվելու:
Սաֆարյանի կարծիքով, Եվրոպան ավելի շատ նշանակություն է տալիս սեփական աշխարհաքաղաքական շահերին, քան Հայաստանի ու Թուրքիայի ժողովրդավարացմանը, ինչը շատ կարեւոր է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործում բարենպաստ մթնոլորտի ապահովման համար: «Այսինքն, եվրոպական կառույցները միացել են Ռուսաստանի ու ԱՄՆ կողմից նախաձեռնված հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը»,- ամփոփել է Սաֆարյանը:
Սաֆարյանի կարծիքով, Եվրոպայի Խորհրդում Հայաստանի խնդիրների քննարկումների բացակայության դեպքում դրանից, իհարկե, կտուժի երկրում բարեփոխումների եւ ժողովրդավարացման գործընթացը:

28 Сентябрь 2009 - 13:59 AMT
“Думаю бессмысленно ожидать, что в этой осенью будут обсуждены внутриполитические проблемы Армении и Турции в ПАСЕ или в других европейских структурах”, – на сегодняшней пресс-конференции отметил руководитель парламентской фракции партии “Наследие” Степан Сафарян.
По словам Сафаряна, это стало ясно, когда председатель Парламентской Ассамблеи Совета Европы Луис Мария де Пуч поприветствовал предварительно подписанные армяно-турецкие протоколы и подчеркнул, что они «достаточно много работали над этими Протоколами». Как считает Сафарян, это означает, что европейские структуры не будут обсуждать проблемы демократизации Армении и Турции, чтобы не повредить процессу нормализации армяно-турецких отношений.
Сафарян добавил, что об этом член их парламентской фракции Заруи Постанджян, представляющая «Наследие» в Совете Европы, после ее возвращения с заседания своей комиссии, также заявила, что обсуждения внутриполитических вопросов Армении не будет.
По мнению Сафаряна, Европа придает значение больше своим геополитическим интересам, чем проблеме демократизации Армении и Турции, что очень важно для обеспечения благоприятной атмосферы в деле нормализации армяно-турецких отношений. «То есть, европейские структуры присоединились к процессу нормализации армяно-турецких отношений, инициированных со стороны России и США», – подытожил Сафарян.
По мнению Сафаряна, при отсутствии обсуждений в структурах Совета Европы проблем Армении, от этого, конечно же, пострадает процесс реформ и демократизации в стране.