28 Սեպտեմբեր 2009 - 14:06 AMT
Մոսկվայի հայկական թատրոնը, որի գլխավոր հիմնադիրն է Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանատունը, «Մոսկվայի տան», «Համազգային» թատրոնի հրավերով, եւ Երեւանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ հաջողությամբ հյուրախաղերով հանդես է գալիս Հայաստանում:
Եռօրյա հյուրախաղերի ընթացքում հայ հանդիսատեսին կներկայացնեն «Վայ, վայ կամ Վոյաժ հայկական ձեւով» ներկայացումը, բեմադրած XIX դարի վերջի – XX դարի սկզբի հայ դրամատուրգ Գրիգոր Տեր-Ալեքսանյանի պիեսի հիման վրա: Պիեսը շոշափում է Կովկասի բարդ աշխարհաքաղաքական իրավիճակի հարցերը դարերի սահմանագծում: Իսկ սեպտեմբերի 29-ին` հյուրախաղերի վերջին օրը հայ հանդիսատեսի դատին կներկայացվի «Մենամարտ» ներկայացումը, բեմադրված ռոս դրամատուրգ Ալեքսեյ Ռիմովի պիեսի հիման վրա, որը շոշափում է չեչենական պատերազմի թեման: Երկու ներկայացումն էլ միջազգային եւ մոսկովյան թատերական փառատոններին գրավել են շատ մրցանակային տեղեր եւ դիպլոմներ: Մոսկվայի հայկական թատրոնի բոլոր ներկայացումները բարեգործական են:
«Մեր նպատակն է` բարձր պրոֆեսիոնալ մակարդակով ներկայացնել աշխարհին հայկական հնագույն մշակույթը: Մենք ուրախ ենք, որ թատերական յոթերորդ սեզոնում մենք հյուրախաղերով հանդես ենք գալիս Հայաստանում»,- ասաց թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Սլավա Ստեփանյանը: Նրա խոսքերով, թատրոնի խաղացանկը ընդգրկում է ինչպես հայ դասականների ստեղծագործությունները, այնպես էլ մանկական ներկայացումներ` բեմադրված Հովհաննես Թումանյանի հեքիաթների մոտիվներով: Մոսկվայի հայկական թատրոնի բազմազգ թատերախումբը, կազմված է 25 դերասաններից եւ դերասանուհիներից, որի թվում կան հայեր, ռուսներ, ուկրաինացիներ, հրեաներ, ներկայացումները բեմադրվում են ինչպես հայերեն, այնպես էլ ռուսերե լեզուներով:
«Մոսկվայի հայկական թատրոնը որոշակի համբավ ձեռք բերեց Մոսկվայում ոչ միայն հայ հանդիսատեսի շրջանում: Դժբախտաբար Հայաստանի պրոֆեսիոնալ դերասանները չեն համագործակցում Մոսկվայի հայկական թատրոնի հետ, չնայած համապատասխան հրավերներին: Չէ որ աջակցությունը կարող է լինել ոչ միայն նյութական», – ասաց Հայկական մշակույթի զարգացման հիմնադրամի նախագահ Մեցո Իգիթյանը:
Սլավա Ստեփանյանը իր զարմանքը հայտնեց այն բանի վերաբերյալ, որ ներկայացմանը ներկա չէին հայ գործընկերները:

Московский армянский театр (МАТ), главным учредителем которого является посольство Армении в России, по приглашению “Дома Москвы”, театра “Амазгаин” и при поддержке мэрии Еревана успешно гастролирует в Армении.
В ходе трехдневных гастролей армянскому зрителю театр представит спектакль “Вай, вай или Вояж по-армянски”, поставленный по пьесе армянского драматурга конца XIX – начала XX веков Григора Тер-Алексаняна. Пьеса затрагивает вопросы, касающиеся сложной геополитической ситуации в Закавказье на рубеже веков. А в последний день гастролей – 29 сентября – на суд армянского зрителя будет представлен спектакль “Поединок”, поставленный по пьесе российского драматурга Алексея Рымова и затрагивающий тему чеченской войны. Оба спектакля завоевали призовые места и дипломы на многих международных и московских театральных фестивалях. Ереванские выступления МАТ – благотворительные.
“Наша цель – на профессиональном уровне представить миру древнюю армянскую культуру. Мы рады, что в седьмой для нас театральный сезон мы гастролируем в Армении”, – сказал художественный руководитель театра Слава Степанян. По словам Степаняна, репертуар театра охватывает как произведения армянских классиков, так и детские спектакли, поставленные по мотивам сказок Ованеса Туманяна. В многонациональном МАТ, труппа которого состоит из 25 актеров и актрис, среди которых армяне, русские, украинцы, евреи, спектакли ставятся как на армянском, так и на русском языках.
“Московский армянский театр состоялся и завоевал определенную известность среди московского зрителя и не только армянского происхождения. Жаль только, что профессиональные актеры из Армении, несмотря на соответствующие приглашения, не сотрудничают с МАТ, ведь поддержка может быть не только материальной”, – сказал председатель Фонда развития армянской культуры Мецо Игитян.