Ամենամյա «Կարոտ» Հայկական միջազգային փառատոնի շրջանակներում, որն այս տարի կանցկացվի նոյեմբերի 23-29-ը Մոսկվայում, «Պոկլոննայա» լեռան վրա կտեղակայվի ԽՍՀՄ-ի նավատորմի ծովակալ Իսակովի կիսանդրին: «Ծովակալ Իսակովի կիսանդրու տեղակայումը մեծ նշանակություն ունի: Մոսկվայի բնակիչները եւ հյուրերը կկարողանան ճանաչել եւ ըստ արժանվույն գնահատել ԽՍՀՄ-ի հերոսի դերը Մեծ Հայրենական պատերազմի հաղթանակի գործում», – ասել է Հայկական մշակույթի զարգացման հիմնադրամի նախագահ Մեցո Իգիթյանը:
Խորհրդային հրամանատար, Խորհրդային Միության նավատորմի Ծովակալ, Խորհրդային Միության Հերոս Իվան Իսակովը (Հովհաննես Իսահակյան) ծնվել է օգոստոսի 22-ին 1894 թ-ին` Լեռնային Ղարաբաղի Աթերք գյուղում: 1937-1938թթ. եղել է Բալթյան նավատորմի հրամանատար, 1938-1950թթ.` ՌԾՆ-ի ժողկոմի տեղակալ, 1941-1943 եւ 1946-1950թթ. եղել է Գլխավոր ծովային շտաբի պետ, Ծովային նավատորմի նախարարի տեղակալ: 1942 թ-ի հոկտեմբերի 4-ին Տուապսեի տակ Նովոռոսիսկի գործողության ժամանակ ծովակալ Իսակովը ծանր վիրավորվել էր: Ոտքի անդամահատության պատճառով դարձել էր հաշմանդամ: Սակայն բուժումից հետո շարունակել է իր աշխատանքը նավատորմում: Պարգեւատրվել է Լենինի 6 շքանշանով, Կարմիր Դրոշի 3 շքանշաններով, Ուշակովի 1-ն աստիճանի 2 շքանշաններով, Հայրենական պատերազմի 1-ին աստիճանի եւ Կարմիր Աստղի շքանշաններով եւ մեդալներով, նաեւ արտասահմանյան շքանշաններով: Մահացել է 1967թ. հոկտեմբերի 11-ին Մոսկվայում:

В рамках ежегодного Международного армянского фестиваля “Карот”, который в этом году пройдет 23-29 ноября в Москве, на Поклонной горе будет установлен бюст Адмирала Флота Советского Союза Ивана Исакова. “Установление бюста адмирала Исакова имеет особое значение. Жители и гости Москвы смогут узнать и по достоинству оценить роль Героя Советского Союза Ивана Исакова в победе в Великой Отечественной войне”, – сказал президент Фонда развития армянской культуры Мецо Игитян.
Иван Степанович Исаков (Ованес Исаакян) – советский военачальник, Адмирал Флота Советского Союза, Герой Советского Союза родился 22 августа 1894 в Нагорном Карабахе в селе Атерк. В 1937-1938 командующий Балтийским флотом. В 1938-1950 заместитель (с 1939 1-й) наркома ВМФ; в 1941-1943 и 1946-1950 начальник Главного морского штаба, заместитель министра Морского флота. 4 октября 1942 адмирал Исаков был тяжело ранен во время Новороссийской операции под Туапсе, после ампутации ноги остался инвалидом, однако после лечения продолжил работу во флоте. Награжден 6 орденами Ленина, 3 орденами Красного Знамени, 2 орденами Ушакова 1-й степени, орденами Отечественной войны 1-й степени, Красной Звезды и медалями, а также иностранными орденами. Скончался в Москве 11 октября 1967 года.