28 Սեպտեմբեր 2009 - 15:12 AMT
Սփյուռքը չի կարծում, որ հայ-թուրքական Արձանագրությունների ստորագրումը կբարելավի Հայաստանի դրությունը: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է ԱՄՆ-ում Սոցիալ-դեմոկրատական Հնչակյան կուսակցության ղեկավար Համբիկ Սարաֆյանը: Նրա խոսքով, Արձանագրություններում կան կետեր, որոնք վտանգ են ներկայացնում Հայաստանի համար: Նա նաեւ նկատել է, որ թուրքական կողմն ավելի լավ է պատրաստվել բանակցություններին եւ փորձում է ամբողջ աշխարհին ցույց տալ, թե «ինչպես է ինքը լուծում հարցերը Հայաստանի հետ»:
«Հայաստանի իշխանություններն իրավասու չեն Սփյուռքի անունից Հայոց ցեղասպանության հարցի շուրջ բանակցություններ վարել»,- ասել է Սարաֆյանը` ավելացնելով, որ Սփյուռքը սխալ է համարում մեկնաբանել Հայաստանի քաղաքականությունը: Նա նաեւ ընդգծել է, որ սփյուռքի առաջացումը իրականացված Հայոց ցեղասպանության հետեւանքն է:
«Սփյուռքն ապրել եւ շարունակում է ապրել Հայոց ցեղասպանության հարցով»,- ընդգծել է նա` ավելացնելով, որ հայ-թուրքական Արձանագրությունների ստորագրումը չի կանգնեցնի սփյուռքին, եւ վերջինս շարունակելու է պայքարել հանուն արդարության:
Սարաֆյանը նաեւ նշել է, որ Սփյուռքի եւ Հայաստանի իշխանությունների դիրքորոշումները չեն համընկնում: «Հայաստանն ու Սփյուռքը պետք է հանձնաժողով ստեղծեն, որը կորոշի, թե ով ինչպիսի հարցերով է զբաղվելու»,- ընդգծել է Համբիկ Սարաֆյանը:

Диаспора не думает, что подписание армяно-турецких Протоколов улучшить состояние Армении. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил руководитель Социал-демократической партии Гнчакян в США Амбик Сарафян. По его словам, в протоколах есть пункты, которые представляют опасность для Армении. Он также заметил, что турецкая сторона лучше подготовлена к переговорам и пытается показать всему миру, «как она решает вопросы с Арменией».
“Власти Армении не уполномочены вести переговоры по вопросу Геноцида армян от имени Диаспоры»,- сказал Сарафян, при этом добавив, что Диаспора считает неправильным давать комментарии по поводу политики Армении. Он также подчеркнул, что возникновение диаспоры является следствием осуществленного Геноцида армян.
«Диаспора жила и продолжает жить вопросом Геноцида армян», – подчеркнул он, добавив, что подписание армяно-турецких Протоколов не остановит диаспору, и она будет продолжать бороться за справедливость.
Сарафян также отметил, что позиции Диаспоры и властей Армении не совпадают. «Армения и Диаспора должны создать комиссию, которая распределит кто и какими вопросами будет заниматься», – подчеркнул Амбик Сарафян.