28 Սեպտեմբեր 2009 - 15:12 AMT
Սփյուռքը չի կարծում, որ հայ-թուրքական Արձանագրությունների ստորագրումը կբարելավի Հայաստանի դրությունը: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է ԱՄՆ-ում Սոցիալ-դեմոկրատական Հնչակյան կուսակցության ղեկավար Համբիկ Սարաֆյանը: Նրա խոսքով, Արձանագրություններում կան կետեր, որոնք վտանգ են ներկայացնում Հայաստանի համար: Նա նաեւ նկատել է, որ թուրքական կողմն ավելի լավ է պատրաստվել բանակցություններին եւ փորձում է ամբողջ աշխարհին ցույց տալ, թե «ինչպես է ինքը լուծում հարցերը Հայաստանի հետ»:
«Հայաստանի իշխանություններն իրավասու չեն Սփյուռքի անունից Հայոց ցեղասպանության հարցի շուրջ բանակցություններ վարել»,- ասել է Սարաֆյանը` ավելացնելով, որ Սփյուռքը սխալ է համարում մեկնաբանել Հայաստանի քաղաքականությունը: Նա նաեւ ընդգծել է, որ սփյուռքի առաջացումը իրականացված Հայոց ցեղասպանության հետեւանքն է:
«Սփյուռքն ապրել եւ շարունակում է ապրել Հայոց ցեղասպանության հարցով»,- ընդգծել է նա` ավելացնելով, որ հայ-թուրքական Արձանագրությունների ստորագրումը չի կանգնեցնի սփյուռքին, եւ վերջինս շարունակելու է պայքարել հանուն արդարության:
Սարաֆյանը նաեւ նշել է, որ Սփյուռքի եւ Հայաստանի իշխանությունների դիրքորոշումները չեն համընկնում: «Հայաստանն ու Սփյուռքը պետք է հանձնաժողով ստեղծեն, որը կորոշի, թե ով ինչպիսի հարցերով է զբաղվելու»,- ընդգծել է Համբիկ Սարաֆյանը:

Diaspora doesn’t think Armenian-Turkish Protocols will improve Armenia’s situation, Ambik Sarafyan, Head of Social-Democratic Hnchakyan party in US, told a news conference in Yerevan. Protocols, he said, contained clauses that posed threat to Armenia. Besides, he noted that Turkish side was better prepared for talks.
“Armenian authorities are not entitled to conduct talks over Genocide issue on behalf of Diaspora,” Safaryan said. At that he noted that Armenian Diaspora was formed as a result of Armenian Genocide.
“Genocide has been and continues to remain a key issue for Diaspora,” he stressed, adding that Diaspora Armenians would continue fighting for justice.
Politician also said that Diaspora and Armenian authorities did not share similar views. “Armenia and Diaspora should create a committee which will determine what issues should be tackled by each party,” Ambik Safaryan said.