28 Սեպտեմբեր 2009 - 16:04 AMT
«Թուրքիան արդեն հայտարարել է, որ հոկտեմբերի 10-ին Հայաստանի եւ Թուրքիայի ԱԳ նախարարները կստորագրեն հայ-թուրքական Արձանագրությունները, բայց մեր տվյալների համաձայն, դրանք ստորագրելու են երկու երկրների ոչ թե նախարարները, այլ նախագահները»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը` վկայակոչելով տեղեկացված աղբյուրները:
Խոսելով հայ-թուրքական նախաստորագրված Արձանագրությունների բացասական կողմերի եւ ռիսկերի մասին` Սաֆարյանն ընդգծել է, որ եթե այդ փաստաթղթերում չկան կոծկված նախապայմաններ, տարօրինակ է, որ իշխանությունները չեն համաձայնում Արձանագրություններից հանել վիճելի կետերը: «Եթե այդ կետերն իրենցից ոչինչ չեն ներկայացնում եւ նախապայմաններ չեն ներառում, ապա տրամաբանությունը հուշում է, որ դրանցից շատ հանգիստ կերպով կարելի է հրաժարվել»,- ընդգծել է «Ժառանգություն» կուսակցության ներկայացուցիչը:
Սաֆարյանի կարծիքով, եթե միջազգային հանրության եւ Հայաստանի իշխանությունների մակարդակով Արձանագրությունների մեջ փոփոխություններ ներմուծելն անընդունելի է, ապա ընդդիմությունը ստիպված է առավել վստահորեն համարել, որ պայմանագրի կետերը հեռահար նպատակներ են հետապնդում:

28 September 2009 - 16:04 AMT
“According to Turkey’s announcement, RA-Turkish protocols will be signed by RA and Turkish Foreign Ministers on October 10. Yet, we’re informed the presidents will be the ones to sign protocols,” Heritage Parliamentary Faction Leader Stepan Safaryan told a news conference, citing anonymous sources.
Dwelling on negative aspects of preliminary protocols, Safaryan thought it strange that authorities do not agree to exclude disputable points from protocols, in case protocols do not contain any secret preconditions. “If agreement stipulations pose no threat and do not include preconditions, logics suggests they can be abandoned,” Heritage representative noted.
According to Heritage Leader, if alterations to protocols are unacceptable to Armenia and international community, there’s nothing left for opposition but to believe RA-Turkish agreement pursues long term goals.