28 Սեպտեմբեր 2009 - 16:04 AMT
«Թուրքիան արդեն հայտարարել է, որ հոկտեմբերի 10-ին Հայաստանի եւ Թուրքիայի ԱԳ նախարարները կստորագրեն հայ-թուրքական Արձանագրությունները, բայց մեր տվյալների համաձայն, դրանք ստորագրելու են երկու երկրների ոչ թե նախարարները, այլ նախագահները»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը` վկայակոչելով տեղեկացված աղբյուրները:
Խոսելով հայ-թուրքական նախաստորագրված Արձանագրությունների բացասական կողմերի եւ ռիսկերի մասին` Սաֆարյանն ընդգծել է, որ եթե այդ փաստաթղթերում չկան կոծկված նախապայմաններ, տարօրինակ է, որ իշխանությունները չեն համաձայնում Արձանագրություններից հանել վիճելի կետերը: «Եթե այդ կետերն իրենցից ոչինչ չեն ներկայացնում եւ նախապայմաններ չեն ներառում, ապա տրամաբանությունը հուշում է, որ դրանցից շատ հանգիստ կերպով կարելի է հրաժարվել»,- ընդգծել է «Ժառանգություն» կուսակցության ներկայացուցիչը:
Սաֆարյանի կարծիքով, եթե միջազգային հանրության եւ Հայաստանի իշխանությունների մակարդակով Արձանագրությունների մեջ փոփոխություններ ներմուծելն անընդունելի է, ապա ընդդիմությունը ստիպված է առավել վստահորեն համարել, որ պայմանագրի կետերը հեռահար նպատակներ են հետապնդում:

“Турцией уже объявлено, что 10-го октября министры ИД Армении и Турции подпишут армяно-турецкие Протоколы, но по нашим данным, их подпишут не министры, а президенты двух стран”, – заявил сегодня на пресс-конференции руководитель парламентской фракции партии “Наследие” Степан Сафарян, ссылаясь на анонимные информированные источники.
Говоря о негативных сторонах и рисках предварительно подписанных армяно-турецких Протоколов, Сафарян подчеркнул, что если в этих документах нет скрытых предусловий, странно, что власти не соглашаются на изъятие из протоколов спорных пунктов. «Если эти пункты ничего из себя не представляют и не включают предусловий, то логика подсказывает, что от них можно спокойно отказаться», – подчеркнул Сафарян.
По мнению руководителя парламентской фракции партии “Наследие”, если на уровне международного сообщества и властей Армении неприемлемо внесение изменений в Протоколы, то оппозиции остается с еще большей уверенностью считать, что пункты договора преследуют далеко идущие цели.