28 Սեպտեմբեր 2009 - 18:35 AMT
Սեպտեմբերի 28-ին Երեւանում տեղի է ունեցել միջոցառում, նվիրված Զբոսաշրջության համաշխարհային օրվան: Այդ ոլորտի աչքի ընկած աշխատակիցներին շնորհավորել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը եւ շնորհակալագրեր է հանձնել նրանց Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացման գործում ունեցած ավանդի համար:
Անդրադառնալով Հայաստանում եւ Լեռնային Ղարաբաղում զբոսաշրջության զարգացման լուրջ ներուժին` վարչապետն ընդգծել է. «Հետազոտությունները վկայում են, որ մեր հնարավորությունները լիովին չեն բացահայտվել, եւ մենք չենք օգտագործում այն ներուժը, որը կարող է դառնալ մեր տնտեսության շարժիչ ուժերից մեկը»:
Տ.Սարգսյանն ասել է նաեւ, որ ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը բացահայտեց ՀՀ տնտեսության ամենախոցելի կողմերից մեկը` դիվերսիֆիկացիայի անհրաժետությունը: Այլ կերպ ասած` ՀՆԱ-ի ձեւավորումը տարբեր ոլորտների, այդ թվում նաեւ զբոսաշրջության հաշվին:
Միջոցառման ընթացքում ՀՀ էկոնոմիայի նախարարության ոսկե մեդալներով ու շնորհակալագրերով են պարգեւատրվել զբոսաշրջության ոլորտի կազմակերպություններն ու մասնագետները: Մեդալներն ու շնորհակալագրերը հանձնել է Ն.Երիցյանը:

28 сентября в Ереване состоялось мероприятие, посвященное Всемирному дню туризма. Отличившихся работников сферы туризма поздравил премьер министр Армении Тигран Саркисян и вручил им благодарственные грамотами за вклад в развитие туризма в Армении.
Говоря о серьезном потенциале развития туризма в Армении и Нагорном Карабахе, премьер-министр РА подчеркнул: ”Исследования свидетельствуют о том, что наши возможности еще не полностью выявлены, и мы не используем этот потенциал, который может стать одним из важнейших двигателей нашей экономики”.
Тигран Саркисян также сказал, что финансово-экономический кризис выявил одну из самых уязвимых сторон армянской экономики – необходимость диверсификации. Говоря иначе – формирование ВВП с участием различных сферах, в том числе и туризма.
В ходе мероприятия золотыми медалями и благодарственными грамотами Министерства экономики РА были награждены организации и специалисты сферы туризма. Медали и грамоты вручал министр экономики Нерсес Ерицян.