29 Սեպտեմբեր 2009 - 11:49 AMT
Միջպետական մարդասիրական հիմնադրամի համագործակցության աջակցությամբ Ուկրաինայի քաղաքներից սկսվել է ԱՊՀ-ի երիտասարդական նվագախմբի հատուկ շրջագայությունը ԱՊՀ երկրներով:
Ինչպես հայտնել է «ԱՊՀ-ի նորություններ» տեղեկատվական ալիքը, նվագախումբը ելույթ է ունեցել Կիեւում, իսկ դրանից առաջ` Օդեսայում: Հերթին են` Մինսկի, Մսկվայի, Քիշինեւի հյուրախաղերը: Ամեն քաղաքում, բացի համաշխարհային դասականներից կհնչեն ազգային կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները:
ԱՊՀ-ի երիտասարդական նվագախմբի համերգը Երեւանում կկայանա հոկտեմբերի 6-ին` Հայաստանի Պետական երիտասարդական նվագախմբի դիրիժոր` Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ: Երեւանյան համերգի ծրագրում կհնչեն Խաչատրյանի, Բիզեի եւ Գերշվինի ստեղծագործությունները: Այդ համերգին հատուկ մասնակցելու համար Հայաստան կժամանի հանրահայտ դաշնակահար Միրոսլավ Կուլտիշեվը:
Նվագախումբը կազմված է 98 երաժիշտներից` ԱՊՀ-ի 11 երկրներից: ԱՊՀ-ի Երիտասարդական սիմֆոնիկ նվագախմբի ղեկավար Մարկ Գորնշտեյնի խոսքերով «կոլեկտիվի գլխավոր խնդիրն է` բարեկամացնել տարբեր ազգության մարդկանց»:

29 Сентябрь 2009 - 11:49 AMT
При содействии Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества с городов Украины начался специальный тур по странам СНГ Молодежный оркестр Содружества.
Как передает информационный канал «Новости содружества», оркестр 28 сентября выступил в Киеве, а до этого в Одессе. На очереди – гастроли в Минске, Москве и Кишиневе. В каждом городе кроме мировых классиков прозвучат мелодии национальных композиторов.
В Ереване концерт Молодежного оркестра Содружества под руководством дирижера Государственного молодежного оркестра Армении Сергея Смбатяна состоится 6 октября. В программу ереванского концерта включены произведения Хачатуряна, Бизе и Гершвина. Специально для участия в концерте в Армению приедет известный пианист Мирослав Култышев.
В состав оркестра входят 98 музыкантов из 11 государств СНГ. По словам руководителя Молодежного симфонического оркестра СНГ Марка Горенштейна, “главная задача коллектива – подружить людей разных национальностей”.