29 Սեպտեմբեր 2009 - 12:17 AMT
Սեպտեմբերի 28-ին ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը հանդիպում է ունեցել Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Արցախի թեմի վերաբացման 20-ամյակին նվիրված տոնական հանդիսություներին մասնակցելու նպատակով Արցախ ժամանած Ամենյան հայոց կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Գարեգին II-ի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է պետություն-եկեղեցի կապերին, Արցախի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակին, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
Երկրի ղեկավարը կարեւորել է Վեհափառ հայրապետի այցը Լեռնային Ղարաբաղ, նշելով, որ այն ըստ ամենայնի կնպաստի մեր հանրապետությունում հոգեւոր կյանքի զարգացմանը:
Երկուստեք ընդգծվել է պետություն-եկեղեցի փոխհարաբերությունների շարունակական խորացման եւ Արցախում եկեղեցական կարեւոր միջոցառումների անցկացման անհրաժեշտությունը:
Անդրադառնալով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարագավորման հարցին, Բակո Սահակյանը նշել է, որ պաշտոնական Ստեփանակերտը կողմնակից է հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը եւ բանակցային գործընթացի լիարժեք ձեւաչափի վերականգնմանը: Նախագահը եւս մեկ անգամ հայտարարել է, որ Արցախի անկախությունը եւ անվտանգությունը քննարկման ենթակա չեն:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, Հայ Առաքելական Եկեղեցու հոգեւոր դասի բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, հաղորդում է ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը:

29 Сентябрь 2009 - 12:17 AMT
28 сентября Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян встретился с Католикосом Всех Армян Гарегином II, прибывшим в Арцах для участия в праздничных мероприятиях, посвященных 20-ой годовщине воссоздания Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви.
На встрече обсуждался широкий круг вопросов, затрагивающих взаимоотношения между государством и церковью, социально-экономическую ситуацию в Арцахе, урегулирование азербайджано-карабахского конфликта.
Глава государства подчеркнул важность визита верховного пастыря в Нагорный Карабах, отметив, что это должным образом отразится на развитии духовной жизни в нашей республике. Была обоюдно подчеркнута необходимость неуклонного углубления взаимосотрудничества между государством и церковью, а также проведения в Арцахе важных церковных мероприятий.
Говоря об урегулировании азербайджано-карабахского конфликта, Бако Саакян отметил, что официальный Степанакерт является сторонником мирного урегулирования этого конфликта и восстановления полноценного формата переговорного процесса. Президент в очередной раз заявил, что независимость и безопасность Арцаха не подлежат обсуждениям.
Во встрече приняли участие глава Арцахской епархии архиепископ Паргев Мартиросян, высшие иерархии Армянской Апостольской Церкви, сообщает главное информационное управление аппарата президента НКР.