29 Սեպտեմբեր 2009 - 13:23 AMT
Հայ – թուրքական սահմանի բացման իրավիճակը ներկայացված է այնպես, ասես Հայաստանն է այն փակել: Այս մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց «Ժառանգություն» ընդդիմադիր խմբակցության պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանը: Նրա խոսքերով` խոսելով երկու երկրների միջեւ սահմանի բացման մասին, խոսքը գնում է Հայաստնաի ապաշրջափակման մասին:
Մեկնաբանելով արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հայտարարությունն այն մասին, որ հայ – թուրքական արձանագրությունները ենթակա չեն փոփոխման, Ալավերդյանը հերքեց այդ փաստը նշելով, որ ՀՀ-ն ունի օրենք միջազգային համաձայնագրերի մասին, որտեղ կետ առ կետ ամեն ինչ բացատրվում է:
Նրա խոսքերով, Արձանագրությունների քննարկումը կկոչվի քննարկում միայն այն դեպքում, երբ գործադիր իշխանությունը սկսի երկխոսություն վարել հասարակության հետ: «Իշխանություններն իրավունք ունեն չընդունել հասարակության առաջարկները, բայց պետք չէ միանգամից մերժել դրանք` պատճառաբանելով, թե դա հնարավոր

It looks as though Armenia were responsible for closing Armenian-Turkish border; this is how the situation is represented, Heritage faction MP Larisa Alaverdyan told a news conference in Yerevan. According to her, opening border between countries implies raising Armenia’s blockade.
Alaverdyan disagreed with FM Edward Nalbandyan’s statement on Armenian-Turkish Protocols not being subject to change, considering the relevant clauses of RA Law on International Treaties.
According to pro-opposition MP, real discussion over Protocols will be possible only in case the executive starts a dialogue with public. “Authorities have the right to disagree with society’s proposals, but they shouldn’t immediately reject them, saying that it is impossible,” she noted.