29 Սեպտեմբեր 2009 - 14:42 AMT
Խորհրդարանական լսումները չպետք է նման լինեն իմիտացիայի: Այս մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց «Ժառանգություն» ընդդիմադիր խմբակցության պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանը` մեկնաբանելով հայ – թուրքական արձանագրությունների խորհրդարանական լսումենրը, որոնք կմեկնարկեն հոկտեմբերի 1-ին: Նրա խոսքերով խմբակցությունը կողմ է երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը եւ դրանից ելնելով բոլոր խմբակցություններին ուղարկել է առաջարկ` արձանագրությունների վերաբերյալ համաձայնագրի ստորագրման ուղղությամբ: Այս նախաձեռնությանը միացել է միայն ՀՅԴ Դաշնակցությունը:
«Խմբակցությունն ուզում է վերջ դնել իմիտացիաներին, եւ դրական ազդակ հաղորդել խորհրդարանական լսումներին, որոնք կմեկնարկեն հոկտեմբերի 1-ին», – նշեց Լարիսա Ալավերդյանը:
Իր հայտարարության մեջ «Ժառանգություն» խմբակցությունը հանդես է գալիս նման առաջարկկներով. հայ – թուրքական արձանագրություններից պետք է հանել Հայաստանի եւ Թուրքիայի ասյպես կոչված ընդհանուր սահմանի ճանաչումը, քանի որ դրանով հայկական կողմը կճանաչի Կարսի պայմանագիրը: Պետք է բացառել նաեւ արխիվների հետազոտությամբ զբաղվով ենթահանձնաժողովի հնարավոր ստեղծումը, քանի որ դրանով կասկածի տակ կդրվի Հայոց ցեղասպանության փաստը: Հայ – թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը ոչ մի կերպ չի կարող կապված լինել Արցախյան խնդրի հետ: Այս հայտարարությանը միացել է նաեւ ԴՅՀ Դաշնակցությունը:

Парламентские слушания не должны выглядеть имитацией. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявила депутат оппозиционной фракции «Наследие» Лариса Алавердян, комментируя парламентские слушания, которые пройдут 1 октября, на которых будут обсуждаться армяно-турецкие Протоколы. По ее словам, фракция выступает сторонником нормализации отношений между странами, и, исходя из этого, направила всем фракциям предложение о подписании общего соглашения по поводу Протоколов. Данную инициативу поддержала лишь АРФ Дашнакцутюн.
“Фракция хочет положить конец имитации, и дать положительный импульс парламентским слушаниям, которые пройдут первого октября”, – отметила Лариса Алавердян.
В своем заявлении фракция “Наследие” выступает со следующими предложениями: из армяно-турецких протоколов нужно исключить признание так называемой общей границы между Арменией и Турцией, поскольку этим армянская сторона признает Карский договор. Исключить также возможность создания подкомиссии по изучению архивов, потому что этим будет поставлен под сомнение факт признания Геноцида армян . Нормализация армяно-турецких отношений, никоим образом не может быть связана с Нагорным Карабахом. К этому заявлению также присоединилась АРФ Дашнакцутюн.