29 Սեպտեմբեր 2009 - 14:42 AMT
Խորհրդարանական լսումները չպետք է նման լինեն իմիտացիայի: Այս մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց «Ժառանգություն» ընդդիմադիր խմբակցության պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանը` մեկնաբանելով հայ – թուրքական արձանագրությունների խորհրդարանական լսումենրը, որոնք կմեկնարկեն հոկտեմբերի 1-ին: Նրա խոսքերով խմբակցությունը կողմ է երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը եւ դրանից ելնելով բոլոր խմբակցություններին ուղարկել է առաջարկ` արձանագրությունների վերաբերյալ համաձայնագրի ստորագրման ուղղությամբ: Այս նախաձեռնությանը միացել է միայն ՀՅԴ Դաշնակցությունը:
«Խմբակցությունն ուզում է վերջ դնել իմիտացիաներին, եւ դրական ազդակ հաղորդել խորհրդարանական լսումներին, որոնք կմեկնարկեն հոկտեմբերի 1-ին», – նշեց Լարիսա Ալավերդյանը:
Իր հայտարարության մեջ «Ժառանգություն» խմբակցությունը հանդես է գալիս նման առաջարկկներով. հայ – թուրքական արձանագրություններից պետք է հանել Հայաստանի եւ Թուրքիայի ասյպես կոչված ընդհանուր սահմանի ճանաչումը, քանի որ դրանով հայկական կողմը կճանաչի Կարսի պայմանագիրը: Պետք է բացառել նաեւ արխիվների հետազոտությամբ զբաղվով ենթահանձնաժողովի հնարավոր ստեղծումը, քանի որ դրանով կասկածի տակ կդրվի Հայոց ցեղասպանության փաստը: Հայ – թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը ոչ մի կերպ չի կարող կապված լինել Արցախյան խնդրի հետ: Այս հայտարարությանը միացել է նաեւ ԴՅՀ Դաշնակցությունը:

29 September 2009 - 14:42 AMT
Parliamentary hearings must not look like imitation, Heritage Oppositional Faction MP Larisa Alaverdyan told a news conference in Yerevan, commenting on October 1 hearings to cover RA-Turkish Protocols. According to her, the faction supports RA-Turkish rapprochement. The party addressed all factions with an offer to sign a joint agreement on Protocols. ARF Dashnaktsutyun was the only one to support the initiative.
“The faction seeks to put an end to imitations and give positive impulse to October 1 parliamentary hearings,” Larisa Alaverdyan said.
Heritage address stipulates for the following terms: exclusion of a point on common border between Armenia and Turkey, as acceptation spells acknowledgment of Kars agreement; non-creation of historical subcommittee, as the only fact of creation questions Armenian Genocide acknowledgement. RA-Turkish rapprochement can’t be linked to NKR issue.