Այսօր Երեւանի պետական համալսարանում տեղի է ունեցել ԵՊՀ 90-ամյակին նվիրված գրքերի շնորհանդեսը: Ներկայացվել են գրքեր, որոնք պատմում են ԵՊՀ պատմության մասին, այդ թվում նաեւ «Երեւանի պետական համալսարան» ալբոմը, որտեղ ներկայացված են ԵՊՀ բոլոր բաժիններն ու բաժանմունքները, «ԵՊՀ` մատենագրությունն» առաջին գիրքն է, որը պատմում է ԵՊՀ մասին նրա հիմնադրման օրվանից մինչ օրս, «Սրտի կանչը» ժողովածուն, որը պարունակում է ԵՊՀ-ի մասին հայտնի մարդկանց հայտարարությունները եւ այլն:
«Ես ցանկանում եմ իմ երախտագիտությունը հայտնել բոլոր նրանց, ով իր ավանդն է ունեցել այդ շնորհակալ գործում: Այդ գրքերն առանձնահատուկ փայլ են հաղորդում ԵՊՀ մշակութային ու գիտական ժառանգությանը»,-ասել է ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը:
Նույն օրը ԵՊՀ կենտրոնական մասնաշենքում բացվել է ուսանողների ու դասավանդողների գեղարվեստական աշխատանքների ու լուսանկարների ցուցահանդեսը:
Բացի այդ, հանձնվել են համալասարանական պարգեւներ ու հուշամեդալներ են հանձնվել բուհի դասախոսական կազմի ու աշխատակիցների ներկայացուցիչներին:
Միջոցառման հովանավորներն են Արդշինինվեստբանկը, Երեւանի կոնյակի գործարանը, «ՄԱՊ» ընկերությունը, «Հին Էրիվան» ձեռնարկությունը:
ԵՊՀ-ն հիմնվել է 1919թ. մայիսի 16-ին ՀՀ կառավարության որոշմամբ: Բուհը երկրի խոշորագույն գիտակրթական հաստատություններից է: Այսօր ԵՊՀ 20 բաժիններում սովորում են 13 հազար ուսանողներ, աշխատում են շուրջ 1500 դասախոսներ, որոնցից 197-ն ունեն պրոֆեսորի կոչում, 504-ը` դոցենտի կոչում, 405-ը` ասիստենտի:
ԵՊՀ-ում գիտական եւ մանկավարժական աշխատանք են տանում 25 ակադեմիկոսներ եւ ՀՀ ԳԱԱ-ի 23 թղթակից անդամներ:

29 Сентябрь 2009 - 15:14 AMT
Сегодня в Ереванском государственном университете (ЕГУ) состоялась презентация книг, посвященных 90 летнему юбилею ЕГУ. Было презентовано несколько книг, рассказывающих об истории развития ЕГУ, в том числе книга-альбом “Ереванский Государственный Университет”, где представлены все факультеты и отделы ЕГУ, “ЕГУ: летописи” – первая книга, рассказывающая об истории ЕГУ со дня основания до наших дней, сборник “Зов сердца”, который содержит заявления известных людей о ЕГУ и др.
“Я хочу выразить особую благодарность тем, кто внес свой вклад в это благородное дело. Эти книги придают особый блеск культурному и научному наследию ЕГУ”, – отметил ректор ЕГУ Арам Симонян.
В тот же день в центральном корпусе ЕГУ открылась выставка фотографий и художественных работ студентов и преподавателей университета.
Помимо этого, состоялась церемония вручения университетских наград и памятных медалей представителям профессорско-преподавательского состава и сотрудникам ВУЗа.
Спонсорами мероприятия являются Ардшининвестбанк (ASHB), Ереванский коньячный завод, компания “МАП”, предприятие “Старый Эриван”.
Ереванский государственный университет был основан 16 мая 1919 года решением правительства Армении. Вуз является одним из крупнейших научно-образовательных учреждений страны. Сегодня в ЕГУ на 20 факультетах университета обучается около 13 тысяч студентов, работает около 1500 преподавателей, 197 из которых имеют ученое звание профессора, 504 – звание доцента, 405 ассистентов и более 500 преподавателей.
В университете проводят научно-педагогические работы 25 академиков и 23 член-корреспондента Национальной академии наук Армении.