Այսօր Ազգային գրադարանում կայացել է հայ պատմաբան եւ քաղաքագետ Հովհաննես Չիլինգարյանի «Իրականություն, որն իբր գիտակցված չէր թուրքերի կողմից» գրքի շնորհանդեսը:
Հովհաննես Չիլինգարյանն իր գրքում մանրամասն ներկայացրել է Թուրքիայի կառավարության վերաբերմունքը Հայոց ցեղասպանությանը, եւ փաստարկներ է բերել այն բանի վերաբերյալ, թե ինչու Թուքիան պետք է ընդունի Օսմանյան կայսրությունում կատարված Հայոց ցեղասպանությունը եւ հայերին վերադարձնի նվաճված հողերը:
Ինքը` հեղինակը ներկա չէր շնորհանդեսին, սակայն մեծ նվեր էր կատարել` Ազգային գրադարանին եւ Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի դպրոցներին գրքի 150 օրինակ էր նվիրել:
Հովհաննես Չիլինգարյանի «Իրականություն, որն իբր գիտակցված չէր թուրքերի կողմից» գիրքը հրատարակվել է նաեւ անգլերեն, ֆրանսերեն եւ թուրքերեն լեզուներով:
Հովհաննես Չիլինգարյանը ծնվել է 1924թ. Կոնստանտնոպոլիսում (Թուրքիա): 1955 թ-ն ստիպված է եղել թողնել Կոնստանտնոպոլիսը եւ տեղափոխվել Նիս: Եւ չնայած այն բանին, որ ապրում եւ աշխատում է Նիսում, նրա հոդվածները հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ ամեն շաբաթ տպագրվում են «Նաիրի» հայկական թերթում (Բեյրութ, Լիբանան):
Պատմաբանը չի վախեցել առաջինը զուգահեռներ անցկացնել Հայոց ցեղասպանության եւ հրեական Հոլոքոստի միջեւ: Չիլինգարյանի ջանքերով Նիսում ստեղծվել է Ռուբեն Սեւակի թանգարանը, որտեղ պահվում են պոետի ողջ ձեռագրերն ու աշխատանքները: Թանգարանում պահվում են նաեւ հայ ծովանկարիչների 200 կտավներ: Չիլինգարյանն արեւամտահայ հայտնի պոետ, արձակագիր եւ թարգմանիչ Ռուբեն Սեւակի զարմիկն է:

29 Сентябрь 2009 - 17:29 AMT
Сегодня в Национальной библиотеке Армении состоялась презентация книги армянского политолога и историка Ованеса Чилинкаряна “Реальность, якобы неосознанная турками”.
Ованес Чилинкарян в своей книге подробно представляет отношение правительства Турции к Геноциду армян и приводит аргументы того, почему Турция должна принять факт совершения в Османской империи Геноцида армян и вернуть армянские завоеванные земли.
Сам автор на презентации не присутствовал, но сделал большой подарок, подарив 150 экземпляров книги Национальной библиотеке, а также школам Армении и Нагорного Карабаха. Книга “Реальность, якобы неосознанная турками” также была издана на английском, турецком и французском языках.
Ованес Чилинкарян родился в 1924 году в Константинополе (Турция). В 1955 году был вынужден покинуть Константинополь и переехать в Ниццу. Несмотря на то, что историк живет и работает в Ницце (Франция), его статьи об армяно-турецких отношениях еженедельно публикуются в армянской газете “Наири” (Бейрут, Ливан).
Историк не побоялся первым провести параллели между армянским Геноцидом и еврейским Холокостом. Благодаря усилиям Чилинкаряна в Ницце был создан музей им. Рубена Севака, где хранятся все сохранившиеся работы и рукописи поэта. В музее также хранится 200 полотен армянских моренистов. Чилинкарян – племянник известного западноармянского поэта, прозаика и переводчика Рубена Севака.