30 Սեպտեմբեր 2009 - 06:36 AMT
Սերժ Սարգսյանը Հարավային մայրաքաղաքում Համագործակցության հայերին կբացատրի, թե պաշտոնական Երեւանն ինչո՞ւ է բռնել Թուրքիայի հետ մերձեցման ուղին: Ինչպես գրում է «Կոմսոմոլսկայա պրավդա Ռոստով» թերթը, Հայաստանի պետության առաջին դեմքը հոկտեմբերի սկզբին աննախադեպ շրջագայություն է սկսում աշխարհով մեկ. նա մտադիր է այցելե ԱՄՆ, Ֆրանսիա, Լիբանան եւ Ռուսաստան, եւ հանդիպել պատմական հայրենիքի սահմաններից դուրս ապրող սփյուռքի հետ: Այդ ուղեւորության գլխավոր նպատակը Թուրքիայի հետ մերձեցման պատճառները հայերին բացատրելու Սերժ Սարգսյանի ցանկությունն է:
«Բանը նրանում է, որ 1993 թվականից Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ բացակայում են դիվանագիտական հարաբերությունները, երկու պետությունների միջեւ սահմանը փակ է 1993 թվականից Անկարայի նախաձեռնությամբ: Դա հիմնականում տեղի է ունեցել հայտնի ղարաբաղյան հակամարտության գործում Ադրբեջանի դիրքորոշմանը Թուրքիայի ցույց տված աջակցության հետեւանքով իրադրության սրման պատճառով: Ի՞նչն է պատճառն այնպիսի լուրջ քայլ ձեռնարկելու, ինչպիսին շրջագայությունն է աշխարհով մեկ: Այստեղ ամեն ինչ պարզ է: Բանը նրանում է, որ երեք մլն բնակչություն ունեցող Հայաստանի սահմաններից դուրս բնակվում է հայկական արմատներ ունեցող գրեթե երկու անգամ ավելի շատ մարդ: Եվ, ինչպես ենթադրում են մասնագետները, տնտեսության տարբեր ոլորտներ արտասահմանից, հիմնականում Ռուսաստանից եւ ԱՄՆ-ից, կանոնավոր կերպով հսկայական գումարներ են ներդրվում: Այնպես որ սփյուռքի խոսքը պաշտոնական Երեւանի համար լուրջ նշանակություն ունի: Հասկանալի է, որ պարոն Սարգսյանի հայրենակիցները ցանկանում են իմանալ, թե ինչու է այդպիսի արտաքին քաղաքական դիրքորոշում ընտրվել», – գտնում է քաղաքագետ Ալեքսեյ Ֆեդորենկոն:
Ռոստովը, փորձագետի խոսքերով, պատահական չէ ընտրվել որպես հարթակ, ոչ միայն Ռուսաստանից, այլեւ ԱՊՀ երկրներից ժամանած հայերի համար: Ինչպես հայտնի է, հենց Հարավային մայրաքաղաքում է բնակվում հայկական ամենամեծ համայնքը` իշխան Պոտյոմկին-Տավրիչեսկու կամքով Դոնի ափերին հայտնված Ղրիմի վերաբնակիչների սերունդները: 1781 թվականին Դմիտրի Ռոստովսկու ամրոցից ոչ հեռու հիմնվել էր Նոր-Նախիջեւան քաղաքը, որը միայն 1928 թվականին էր պաշտոնապես միացել Ռոստովին:

30 September 2009 - 06:36 AMT
During his visit to southern capital, President Serzh Sargsyan will explain to CIS Armenian community representatives reasons for establishing closer ties with Turkey. Beginning early October, Armenian leader is startinG an unprecedented world tour, «Komosomolskaya Pravda Rostov» reports. President plans to visit United States, France, Lebanon and Russia to meet with national Diaspora representatives living beyond the borders of their historical homeland.
«The thing’s that there are no diplomatic relations between Armenia and Turkey. Upon Ankara’s in initiative, the border between two states has been close since 1993 because of Turkey’s support to Azerbaijan during Karabakh conflict. Why should President have decided to make a world tour? Simply because Diaspora community is almost twice as big as the present-day population of Armenia. And as specialists assume, different spheres of our economy regularly receive investments which mostly come from Russia and the States, Hence, Armenia attaches great significance to the word Diaspora. Naturally, Mr. Sargsyan’s compatriots are eager to know why he decided to pursue such foreign policy course.
According to experts, it’s no mere chance that Rostov was selected as a meeting site. As we know, southern capital is populated by one of Russia’s biggest Diaspora communities, including descendants of Crimean re-settlers who were sent to Don by the demand of prince Potemkin Tavrichesky. In 1781, Nor- Nakhichevan town was founded at a short distance from Dmitry Rostovsky’s castle. In 1828, the town was officially annexed to Rostov.