Հայաստանի նախագահի համահայկական ուղեւորությունը Սփյուռքի խոշոր հայկական համայնքներ` կարեւոր նախաձեռնություն է ոչ միայն Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին արձանագրությունների քննարկման համար, այլ նաեւ Հայաստանի եւ Սփյուռքի հարաբերությունները վերաիմաստավորելու հնարավորություն է: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի պետ, գեներալ-մայոր Հայկ Քոթանջյանը` ընդգծելով, որ իր անձնական կարծիքն է հայտնել: «Երկխոսությունը Հայաստանի ու Սփյուռքի միջեւ չափազանց կարեւոր է: Սփյուռքի հայտնի գործիչները կկարողանան ներկայացնել իրենց մոտեցումները եւ լսել Հայաստանի նախագահի պատասխանները»,-նշել է փորձագետը` հավելելով, որ այդ երկխոսությունը պետք է շարունակական բնույթ կրի:
Ըստ Հայկ Քոթանջյանի, Երեւանի երկխոսությունը Սփյուռքի հետ ռազմավարական նշանակություն ունի Հայաստանի համար: «Անհրաժեշտ է այնպես անել, որպեսզի Հայաստան-Սփյուռք համագործակցությունը հիմնված լինի ավանդական հիմքերի վրա` Հայ դատի, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման համար: Բացի այդ, անհրաժեշտ է կոնկրետ պլան մշակել, որպեսզի Հայաստանին առնչվող հարցերն ընդգրկվեն այն երկրների օրակարգում, որտեղ կան խոշոր հայկական համայնքներ»,-հայտարարել է Հայկ Քոթանջյանը: Նա նաեւ հավելել է, որ միայն Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման համար պայքարը չի կարող լիարժեքորեն արտահայտել ողջ հայության գերակա շահերը, եւ շատ կարեւոր է, որպեսզի Սփյուռքը, լինելով շատ տարատեսակ, կարողանա միասնական մոտեցում ձեւավորել կարեւորագույն ազգային հարցերի վերաբերյալ:
Հայաստանի նախագահն առաջին անգամ համահայկական շրջագայություն կկատարի աշխարհի խոշորագույն հայկական համայնքներով: Սերժ Սարգսյանն կայցելի Նյու Յորք, Փարիզ, Լոս Անջելես, Բեյրութ եւ Դոնի Ռոստով, որտեղ տեղի կունենան տարածաշրջանային հանդիպումներ: Այս այցի նպատակն է ծանոթանալ Սփյուռքի կարծիքներին եւ մոտեցումներին հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցում:

Armenian President’s all-Armenian tour to big Armenian Diaspora communities is an important initiative not only for discussing Armenian-Turkish Protocols but also imparting a new meaning to Armenia-Diaspora relations, Director of National Strategic Research Institute, major-general Hayk Kotanjyan told a news conference in Yerevan. “Dialogue between Armenia and Diaspora is very important. It will enable outstanding Diaspora representatives to voice their approaches and listen to Armenian leader’s responses,” expert said, stressing the importance of conducting an on-going dialogue.
At that he noted that dialogue with Diaspora played strategically important role for Armenia. “It is necessary to make the traditional approaches – ‘Hay dat’ and international recognition of Armenian Genocide – the underlying principles of Armenia-Diaspora cooperation,” Kotanjyan finds. Besides, he said, Armenian people’s efforts towards achieving Genocide recognition cannot fully reflect the priority interests of all Armenians, and it’s very important for Diaspora to reach consensus on most important national issues.
For the first time in history, Armenian President will conduct an all-Armenian tour to biggest Armenian communities. Serzh Sargsyan will meet with Armenian community leaders in New York, Paris, Los Angeles, Beirut and Rostov-on-Don. Visit aims at revealing Armenian Diaspora’s views on Armenian-Turkish rapprochement.