Հայաստանի նախագահի համահայկական ուղեւորությունը Սփյուռքի խոշոր հայկական համայնքներ` կարեւոր նախաձեռնություն է ոչ միայն Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին արձանագրությունների քննարկման համար, այլ նաեւ Հայաստանի եւ Սփյուռքի հարաբերությունները վերաիմաստավորելու հնարավորություն է: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի պետ, գեներալ-մայոր Հայկ Քոթանջյանը` ընդգծելով, որ իր անձնական կարծիքն է հայտնել: «Երկխոսությունը Հայաստանի ու Սփյուռքի միջեւ չափազանց կարեւոր է: Սփյուռքի հայտնի գործիչները կկարողանան ներկայացնել իրենց մոտեցումները եւ լսել Հայաստանի նախագահի պատասխանները»,-նշել է փորձագետը` հավելելով, որ այդ երկխոսությունը պետք է շարունակական բնույթ կրի:
Ըստ Հայկ Քոթանջյանի, Երեւանի երկխոսությունը Սփյուռքի հետ ռազմավարական նշանակություն ունի Հայաստանի համար: «Անհրաժեշտ է այնպես անել, որպեսզի Հայաստան-Սփյուռք համագործակցությունը հիմնված լինի ավանդական հիմքերի վրա` Հայ դատի, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման համար: Բացի այդ, անհրաժեշտ է կոնկրետ պլան մշակել, որպեսզի Հայաստանին առնչվող հարցերն ընդգրկվեն այն երկրների օրակարգում, որտեղ կան խոշոր հայկական համայնքներ»,-հայտարարել է Հայկ Քոթանջյանը: Նա նաեւ հավելել է, որ միայն Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման համար պայքարը չի կարող լիարժեքորեն արտահայտել ողջ հայության գերակա շահերը, եւ շատ կարեւոր է, որպեսզի Սփյուռքը, լինելով շատ տարատեսակ, կարողանա միասնական մոտեցում ձեւավորել կարեւորագույն ազգային հարցերի վերաբերյալ:
Հայաստանի նախագահն առաջին անգամ համահայկական շրջագայություն կկատարի աշխարհի խոշորագույն հայկական համայնքներով: Սերժ Սարգսյանն կայցելի Նյու Յորք, Փարիզ, Լոս Անջելես, Բեյրութ եւ Դոնի Ռոստով, որտեղ տեղի կունենան տարածաշրջանային հանդիպումներ: Այս այցի նպատակն է ծանոթանալ Սփյուռքի կարծիքներին եւ մոտեցումներին հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցում:

Всеармянское турне президента Армении в крупные общины армянской Диаспоры – важная инициатива не только для обсуждения Протоколов о нормализации армяно-турецких отношений, но и для переосмысления отношений между Арменией и Диаспорой. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил начальник Института национальных стратегических исследований МО Армении, генерал-майор Гайк Котанджян, подчеркнув, что выражает свое личное мнение. «Диалог между Арменией и Диаспорой очень важен. Известные деятели Диаспоры смогут представить свои подходы и услышать ответы главы Армении»,- заметил эксперт, добавив, что этот диалог должен иметь продолжительный характер.
По словам Гайка Котанджяна, диалог с армянской Диаспорой играет стратегически важную роль для Армении. «Необходимо сделать так, чтобы сотрудничество Армения-Диаспора лежало на традиционных основах – на вопросах «Ай Дата», международного признания Геноцида армян. Кроме того, необходимо разработать конкретный план, чтобы вопросы Армении были включены в повестку тех стран, где есть крупная армянская община»,- заявил Гайк Котанджян. Он также добавил, что только борьба за международное признание Геноцида армян не может полноценным образом отражать приоритетные интересы всего армянства, и очень важно, чтобы Диаспора, будучи очень разнообразной, смогла прийти к единому консенсусу по важнейшим национальным вопросам.
Впервые президент Армении совершит всеармянское турне по крупным армянским общинам мира. Серж Саргсян посетит города Нью-Йорк, Париж, Лос-Анджелес, Бейрут и Ростов на Дону, где состоятся встречи с лидерами общин. Целью этого визита является желание ознакомиться с мнением и подходами армянской Диаспоры в нормализации армяно-турецких отношений.