180 տարի առաջ` 1829թ. սեպտեմբերի 27-ին, պրոֆեսոր Ֆրիդրիխ Պարրոտի գլխավորած գիտարշավի հետ միասին Խաչատուր Աբովյանը հաղթահարեց Արարատի բարձունքը (5165մ): Այսօր այդ օրը նշել են Հայաստանի Ազգային գրադարանում:
Միջոցառման շրջանակներում կայացավ նաեւ «Արարատի նվաճումը» ֆիլմի շնորհանդեսը, որը պատմում է հայկական ժողովրդական երգերի կատարող Գուրգեն Դաբաղյանի եւ նրա ընկերների կողմից բիբլիական լեռան նվաճման մասին 2009թ. օգոստոսի 30-ին: «Մեր բարձրանալը Արարատ մենք նվիրեցինք հայ մեծ գրող Խաչատուր Աբովյանին»,- ասել է Գուրգեն Դաբաղյանը:
Խաչատուր աբովյանը ծնվել է 1809թ. հոկտեմբերի 15-ին Քանաքեռ գյուղում: Հայ մեծ գրող, հայ նոր գրականության եւ նոր գրական լեզվի հիմնադիր, մանկավարժ, ազգագրագետ: Նրա գլխավոր ստեղծագործությունը «Վերք Հայաստանի» (1841թ., հրատարակվել է 1858թ.) պատմական վեպն է` առաջին հայկական աշխարհիկ վեպը խոսակցական լեզվով: Նվիրված է հայ ժողովրդի ազատագրական պայքարին 1826-1828թթ. ռուս-պարսկական պատերազմի շրջանում եւ գրվել է հայկական կենդանի ժողովրդական լեզվով:

30 Сентябрь 2009 - 13:22 AMT
180 лет назад – 27 сентября 1829 года в составе экспедицией во главе с профессором Дерптского университета Фридрихом Парротом армянский писатель, педагог Хачатур Абовян покорил вершину горы Арарат (5165 м.). Сегодня эту дату отметили в Национальной библиотеке Армении.
В рамках мероприятия состоялась также презентация фильма “Покорение Арарата”, рассказывающего о покорении библейской горы исполнителем армянских национальных песен Гургеном Дабахяном и его друзьями 30 августа 2009 года. “Наше восхождение на гору Арарат мы посветили великому армянскому писателю Хачатуру Абовяну”, – сказал Гурген Дабахян.
Хачатур Абовян родился 15 октября 1809 в селе Канакер. Великий армянский писатель, основоположник новой армянской литературы и нового литературного языка, педагог, этнограф. Главное его произведение — исторический роман “Раны Армении” (1841, издан 1858), — первый армянский светский роман на разговорном языке. Посвящен освободительной борьбе армянского народа в период русско-иранской войны 1826—1828 и написан на живом народном армянском языке.