Ոչ մի արտառոց բան չկա նրանում, որ հասարակության մոտ մտավախություններ են առաջանում կապված նախնական ստորագրված հայ – թուրքական արձանագրությունների հետ: Այս մասին ՀՀ նախագահին առընթեր Հանրային Խորհրդի նիստին հայտարարեց պետության ղեկավար Սերժ Սարգսյանը: Նրա խոսքերով` նախքան Թուրքիայի նախագահին Երեւան հրավիրելը, իր մոտ եւս մտավախություններ են եղել «Մտավախություններն առաջանում են շատ պարզ պատճառներով, բայց արձանագրությունները չեն հանդիսանում Կապիտուլյացիայի համաձայնագիր, կամ Թուրքիայի հետ ռազմավարական համագործակցության պայմանագիր: Դրանցում չէին կարող ներառված լինել միայն մեր ցանկությունները: Իհարկե, Թուրքիան կարող է այլ կերպ մեկնաբանել այդ արձանագրությունների կետերը: Մենք նույնպես կարող ենք անել այն, ինչ մեզ հարմար է: Մտավախությունները միշտ կլինեն, եւ ես չեմ կարող խոստանալ մեր ժողովրդին, որ հայ – թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հետ կապված բոլոր նրբությունները հաշվի են առնվել: Մենք Թուրքիայի հետ բարեկամական հարաբերություններ չենք հաստատում, մենք պայմաններ ենք ստեղծում Թուրքիայի հետ երկխոսության համար: Եւ եթե կան քաղաքական ուժեր, որոնք դեմ են հանդես գալիս այդ երկխոսությանը, ապա ես կկարողանաի հասկանալ նրանց միայն այն դեպքում, եթե հինգ կամ տասը տարի առաջ նրանք ունենային նմանատիպ դիրքորոշումներ», – ասաց Հայաստանի նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը նշեց, որ սահմանի բացումով Հայաստանի համար բացվում են ճանապարհներ, իսկ դրանք չկան, ապա իմաստ չունի բացել սահման ընդհանրապես:
Երկրի ղեկավարը հայտնեց իր անհամաձայնությունը` կապված թուրքական տնտեսական էքսպանսիայի հետ: «Ես խոսել եմ մեր բիզնեսմենների հետ, եւ նրանք ինձ ասել են, որ Թուրքիան իրենց համար հանդիսանում է 70 միլիոնանոց բնակչությամբ շուկա, իսկ մեր շուկան կազմում է միայն երեք միլիոն: Մեզ համար նրանց շուկան տալիս է 23 անգամ շատ հնարավորություններ: Ինչ էլ վերաբերում է դեմոգրաֆիական էքսպանսիային, ապա ես ուզում եմ ընդգծել, որ այս բոլոր խնդիրների դեմ մենք կարող ենք պայքարել ոչ թե մեկուսացմամբ, այլ արդի պետություն կառուցելով, որում կձգտենք բնակչության աճին», – նշեց Սարգսյանը հավելելով, որ այն մտավախությունները, թե իբր Հայաստանի տնտեսությունը մենաշնորհային է եւ Թուրքիայի հետ տնտեսական կապերը միեւնույնն է երկրին օգուտ չեն բերելու, չեն համապատասխանում իրականությանը:
Նա նաեւ կարծիք հայտնեց այն մասին, որ եթե այդ փաստաթղթերը լինեին կապիտուլյացիայի համաձայնագիր, ապա դրանք նույնպես կքննադատվեին եւ կգտնվեին բացասական կողմեր Հայաստանի համար: «Դուք ասում եք, որ եթե միջազգային հանրությունը ճնշում է գործադրում Հայաստանի նկատմամբ այս գործընթացի կապակցությամբ, ապա որտե՞ղ են երաշխիքները, որ նույն բանը չի արվի նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման գործընթացում: Ոչ ոք չի ստիպել մեզ գնալ թուրքական կողմի հետ հարաբերությունների հաստատմանը եւ եթե միջազգային կազմակերպությունները հայտարարություններ են անում, դրանք ճնշումներ չեն նշանակում: Դա կարելի է բացատրել որպես աջակցություն: Ես ուզում եմ նաեւ ուշադրություն հրավիրել այն մտավախությունների վրա, թե իբր արձանագրություններում կան նախապայմաններ: Ամենից առաջ ուզում եմ նշել, որ ես չեմ տեսնում ոչ մի նախապայման», – կարծում է Հայաստանի նախագահը:
Ինչ վերաբերում է պատմական հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի ստեղզծմանը, ապա Սերժ Սարգսյանը նշեց, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումից չի կարող տուժել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացը:«Ես այս մասին արդեն բազմիցս հայտարարել եմ այս տարվա ընթացքում: Իհարկե, Թուրքիան կարող է օգտագործել այս հարցը իր շահերում եւ մենք Սփյուռքի հետ միասին ավելի համառորեն ենք պահանջելու Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը: Եթե Թուրքիայի հետ հարաբերությունների հաստատման գնով պետք լինի ավելի համառորեն պահանջել Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, ապա ես պատրաստ եմ վճարել այդ գինը: Եւ հիմա ես ուզում եմ հարց տալ. ի՞նչն է մեզ համար ավելի կարեւոր. եւս մեկ պետություն ընդունի Հայոց ցեղասպանությունը, թե՞ իրավիճակը փոխվի բուն Թուրքիայում, փոխվի օրենսդրությունը, որպեսզի մարդիկ կարողանան քննարկել այս հարցը եւ խոսել այդ մասին», – աասց Սերժ Սարգսյանը, նշելով, որ արձանագրություններում չկա հիշատակում նաեւ Կարսի պայմանագրի մասին:
Սերժ Սարգսյանը նկատեց նաեւ, որ արձանագրություններում չկա նախապայման` կապված Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի հետ: «Այս հարցի կապակցությամբ իրնեց տեսակետներն են արտահայտել ինչպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների երկրների նախագահները, այնպես էլ մենք: Ընդդիմության մտավախությունները հիմնված են թուրքական եւ ադրբեջանական բարձրաստիճան դեմքերի հայտարարությունների վրա: Ընդդիմությունն ավելի շատ հավատում է նրանց, քան մեզ: Իհարկե, մենք հանդես ենք գալիս Արցախյան խնդրի խաղաղ կարգավորման համար եւ եթե մոտ լինենք դրան, ապա նույնպես կանցկացնենք նման քննարկումներ: Իսկ եթե մեզ չհաջողվի հասնել Արցախյան խնդրի խաղաղ կարգավորմանը, ապա մենք միշտ պետք է պատրաստ լինենք պատերազմի: Եւ վերջինը: Կա նաեւ կարծիք, որ հայ – թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը կվնասի Սփյուռքում հայ համայնքների միասնությանը: Ես չեմ կարող համաձայնվել սրա հետ, քանի որ բացի Հայոց
ցեղասպանության ճանաչումից եւ կորցրած հայրենիքը վերականգնելուց բացի Սփյուռքն ունի նաեւ Հայաստանի բարգավաճման գաղափար: Եւ մենք պետք է պայքարենք Սփյուռքի պահպանման համար: Այս քննարկումից հետո շատերը կարող են մնալ իրենց նախկին կարծիքին եւ մեր խնդիրը նրանում չէ, որպեսզի համոզենք մարդկանց հակառակում, այլ նրանում, որ մեր քայլերն ընդունելի լինեն մեր բնակչության մեծ մասի համար: Հենց այս գաղափարով եմ ես մեկնում աշխարհի հայ համայնքներ. որպեսզի լսեմ նրանց եւ ներկայացնեմ իմ կարծիքն այս հարցի կապակցությամբ: Եւ ոչինչում չեմ փորձելու համոզել Սփյուռքին», – իր խոսքը եզրափակեց

Нет ничего странного, что в обществе возникают опасения и вопросы в связи с предварительно подписанными армяно-турецкими Протоколами. Об этом на заседании Общественного совета при президенте РА заявил глава государства Серж Саргсян. По его словам, прежде чем пригласить президента Турции в Ереван, у него тоже возникали сомнения. «Опасения возникают по очень простой причине, но Протоколы не являются договором о капитуляции Турции или стратегическим соглашением о сотрудничестве. В них не могли быть включены только наши пожелания. Конечно, Турция может иначе комментировать пункты этих Протоколов. Мы также можем делать то, что нам удобно, Опасения всегда будут существовать, и я не могу обещать нашему народу, что были учены все нюансы в связи с нормализацией армяно-турецких отношений. Мы не идем на установление дружественных отношений с турецкой стороной, мы создаем условия для начала диалога с Турцией. И если есть какие то политические силы, которые выступают против этого диалога, то я могу их понять только в том случае, если бы пять или десять лет назад они имели бы аналогичные позиции», – сказал президент Армении.
Серж Саргсян подчеркнул, что с открытием границы для Армении открываются дороги, а если этого нет, то тогда незачем открывать границу вообще.
Глава государства выразил свое несогласие относительно турецкой экономической экспансии. «Я разговаривал с нашими бизнесменами, и они мне сказали, что Турция для нас является рынком с 70 миллионным населением, наш же рынок только 3 миллиона. Для нас их рынок в 23 раза больше возможностей. Что же касается демографической экспансии, то я хочу отметить, что против всех этих вызовов мы можем бороться не изоляцией, а построением современного государства, в котором будем стремиться к росту населения», – отметил Саргсян, добавив, что те опасения, что якобы в Армении экономика монополизирована, и экономические связи с Турцией не будут приносить пользу стране, не соответствуют действительности.
Он также выразил мнение о том, что если эти документы были бы договором о капитуляции Турции, то их также бы подвергли критике и нашли бы там негативные стороны для Армении. «Вы говорите, что если международное сообщество давит на Армению в связи с этим процессом, то где гарантии, что завтра не будет делать то же самое в вопросе урегулирования нагорно-карабахской проблемы. Никто не заставил нас идти на установление отношений с турецкой стороной и если международные организации делают заявления, они не означают давление. Это можно объяснить как содействие, поддержку. Я хочу также обратить внимание на опасения, что якобы в Протоколах существуют предусловия. Прежде всего, хочу отметить, что я не вижу каких либо предусловий», – считает президент Армении.
Что касается создания подкомиссии по историческим вопросам, то Серж Саргсян подчеркнул, что от установления отношений с Турцией не может пострадать процесс международного признания Геноцида армян. «Я об этом уже многократно заявлял в течение всего года. Конечно, Турция может использовать этот вопрос в своих интересах, и мы с Диаспорой будем еще более настойчиво требовать признания Геноцида армян. Если ценой установления отношений с Турцией надо будет быть более настойчивым, то я готов платить эту цену. И теперь я хочу задать вопрос, что для нас важнее: чтобы еще одно государство признало Геноцид армян или в самой Турции изменилась обстановка, законодательство, чтобы и там могли спокойно обсуждать этот вопрос и говорить о нем», – сказал Саргсян, подчеркнув, что в Протоколах нет и упоминания о Карском договоре.
Серж Саргсян также заметил, что в Протоколах нет предусловия относительно нагорно-карабахской проблемы. «По этому поводу выразили, как мы, так и свои точки зрения президенты стран сопредседателей Минской группы ОБЕС. Опасения нашей оппозиции основаны на заявления турецких и азербайджанских высокопоставленных лиц. Она больше верbт им, а не нам. Конечно, мы выступаем за мирное урегулирование нагорно-карабахской проблемы и если будем близки к этому, то также будем проводить подобного рода обсуждения. А если нам не удастся достичь мирного урегулирования, то мы всегда должны быть готовы к войне. И последнее. Есть еще мнение, что нормализация армяно-турецких отношений повредит единству армянских общин в Диаспоре. Я не могу согласиться с этим, поскольку кроме Геноцида армян и восстановления потерянной родины у Диаспоры есть идея процветания Армении. И мы должны бороться за сохранение Диаспоры. После этого обсуждения многие могут оставаться на прежней позиции и наша задача не в том, чтобы убедить людей в обратном, а в том, чтоб наши шаги были приемлемы для большей части нашего населения. Именно с этой идеей я еду в армянские общины мира, чтоб выслушать их и представить им мое мнение по этому поводу. Я не буду ни в чем убеждать Диаспору», – сказал в заключение Серж Саргсян.