30 Սեպտեմբեր 2009 - 14:24 AMT
ՅՈՒՆԵՍԿՈ-ն ավարտում է համաշխարհային պատմության վերաբերյալ իր աշխատությունը, որի ստեղծման համար պահանջվեց 57 տարի
Ավարտվում է ՅՈՒՆԵՍԿՈ-ի աշխատանքը «Համաշխարհային պատմություն եւ Տարածաշրջանների պատմություն» 51-հատորյակի հրատարակման շուրջ: Եզակի աշխատության ստեղծմանը մասնակցել են ավելի քան 1800 պատմաբաններ եւ այլ ոլորտի մասնագետներ: Աշխատությունը կազմելու համար պահանջվեց 57 տարի:
Նշելով այդ իրադարձությունը` ՅՈՒՆԵՍԿՈ-ն սիմպոզիում է անցկացնում, որը տեղի կունենա կազմակերպության կենտրոնակայանում հոկտեմբերի 5-6-ը: Սիմպոզիումի մասնակիցները կարծիքներով կփոխանակվեն այն մասին, թե ինչպես այդ եզակի աշխատանքի պտուղներն առավել հասանելի դարձնել դպրոցականների, ուսանողների եւ զանազան երկրների քաղաքացիների համար:
Ավարտվող աշխատանքը ներառում է վեց ժողովածու` «Մարդկության պատմություն», «Աֆրիկայի ընդհանուր պատմություն», «Կարիբյան ավազանի ընդհանուր պատմություն», «Լատինական Ամերիկայի ընդհանուր պատմություն», «Կենտրոնական Ասիայի քաղաքակրթությունների պատմություն», «Իսլամական աշխարհի զանազան կողմերը»:

30 Сентябрь 2009 - 14:24 AMT
Завершается работа ЮНЕСКО над изданием 51-томника “Всеобщей истории и Истории регионов”. В создании уникального труда приняли участие более 1800 историков и специалистов в других областях. Составление потребовало 57 лет.
Отмечая данное событие, ЮНЕСКО проводит симпозиум, который пройдет в штаб-квартире организации 5-6 октября. Участники симпозиума обменяются мнениями о том, как сделать плоды этой уникальной работы наиболее доступными для школьников, студентов и граждан разных стран.
Завершаемый труд охватывает шесть сборников: “История Человечества”, “Всеобщая история Африки”, “Всеобщая история Карибского бассейна”, “Всеобщая история Латинской Америки”, “История цивилизаций Центральной Азии”, “Различные аспекты исламской культуры”.