Նյու Յորքում ընթացող աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունին: Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ արվեց ՄԱԿ-ի օրակարգային հարցերին եւ կազմակերպության բարեփոխման խնդիրներին, Հազարամյակի նպատակների իրականացման ընթացքին, 2010թ. ՄԱԿ-ի անդամ երկրների գագաթաժողովի կազմակերպմանը, ինչպես նաեւ` ՀՀ կառավարության եւ Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի միջեւ համագործակցությանը:
Նախարար Նալբանդյանըգոհունակությամբ նշեց, որ ՄԱԿ-ի տարբեր գործակալությունների ու հիմնադրամների կողմից Հայաստանում իրականացվող ծրագրերը հաջողությամբ ընթանում են ու կարեւորեց 2010-2015թթ. ՄԱԿ-ի Զարգացման աջակցության ծրագրի ստորագրումը եւ արդյունավետ իրագործումը:
Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրեց հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարն իր աջակցությունը հայտնեց Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված Հայաստանի քայլերին: Զրուցակիցներն անդրադարձ կատարեցին նաեւ արցախյան հիմնախնդրի հանգուցալուծմանը:
Նույն օրըՄԱԿ-իկենտրոնակայանում Էդվարդ Նալբանդյանը ՀՀ անունից ստորագրեց Տնտեսական, սոցիալական եւ մշակութային իրավունքների միջազգային կոնվենցիայի Կամընտիր արձանագրությունը եւ Ապրանքների ամբողջովին կամ մասամբ ծովով տեղափոխման մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիան, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

В рамках рабочего визита в Нью-Йорк министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился с генеральным секретарем ООН Пан Ги Муном. В ходе встречи стороны затронули вопросы повестки ООН и проблемы реформирования организации, вопросы подготовки саммита стран-членов ООН в 2010 году, а также вопросы сотрудничества между правительством Армении и ереванским офисом ООН.
По просьбе генсека ООН глава МИД Армении представил процесс нормализации армяно-турецких отношений. Пан Ги Мун заявил, что поддерживает шаги официального Еревана, направленные на налаживание отношений с Анкарой. В рамках встречи собеседники коснулись также вопроса урегулирования карабахского конфликта.
Министр ИД Армении также подписал факультативный протокол Международной Конвенции по экономическим, социальным и культурным правам, а также Конвенцию ООН о полной или частичной морской перевозке грузов, сообщает МИД РА.