Նյու Յորքում ընթացող աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է հունգարացի իր գործընկերՊետերԲալաշի հետ հանդիպման ժամանակ Էդվարդ Նալբանդյանը քննարկեց Հայաստանի Նախագահի Հունգարիա կատարելիք պաշտոնական այցելության նախապատրաստական աշխատանքները: Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին երկկողմ հարաբերությունների եւ միջազգային կազմակերպություններում համագործակցության, Հայաստան – Եվրոպական միություն հարաբերությունների, Հարավային Կովկասի խնդիրների, Եվրոպական միությունում ընթացող գործընթացների շուրջ:
Երկու երկրների համագործակցությունը եւ զարգացման հեռանկարները, տարածաշրջանային հարցերն ու միջազգային կազմակերպություններում փոխգործակցությունն էին Հայաստանի եւ Պորտուգալիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներ Էդվարդ Նալբանդյանի եւ Ժաո Գեմեշ Կրավինհոյի հանդիպման գլխավոր թեմաները: Զրուցակիցները քննարկեցին իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման, տնտեսական համագործակցության զարգացմանը, մշակույթի եւ տուրիզմի ոլորտներում կապերի ամրապնդմանն առնչվող հարցեր:
Այցի ընթացքումՀայաստանիարտաքին գործերինախարարը հանդիպեց նաեւ Ամերիկայի հրեականկոմիտեիներկայացուցիչներին: Զրույցիընթացքումարծարծվեցին Հայաստան Իսրայել հարաբերությունները, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

30 September 2009 - 18:39 AMT
Within the frameworks of working visit to New York, RA Foreign Minister Edward Nalbandian met his Hungarian colleague Peter Balazs. The parties discussed the preparatory work for Hungarian President’s visit to Armenia. Foreign Ministers exchanged views on bilateral cooperation within international organizations’ frameworks, Armenia-EU relations and South Caucasus issues.
Edward Nalbandian will also meet Portuguese Secretary of State for Foreign Affairs and Co-operation, Joao Gomes Cravinho, to discuss collaboration perspectives between the states, economic cooperation development, strengthening relations in the spheres of culture and tourism.
Edward Nalbandian also met US Jewish Committee representatives within the frameworks of his visit to New York. The parties focused on RA-Israeli relations, RA MFA press service reported.