Նյու Յորքում ընթացող աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է հունգարացի իր գործընկերՊետերԲալաշի հետ հանդիպման ժամանակ Էդվարդ Նալբանդյանը քննարկեց Հայաստանի Նախագահի Հունգարիա կատարելիք պաշտոնական այցելության նախապատրաստական աշխատանքները: Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին երկկողմ հարաբերությունների եւ միջազգային կազմակերպություններում համագործակցության, Հայաստան – Եվրոպական միություն հարաբերությունների, Հարավային Կովկասի խնդիրների, Եվրոպական միությունում ընթացող գործընթացների շուրջ:
Երկու երկրների համագործակցությունը եւ զարգացման հեռանկարները, տարածաշրջանային հարցերն ու միջազգային կազմակերպություններում փոխգործակցությունն էին Հայաստանի եւ Պորտուգալիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներ Էդվարդ Նալբանդյանի եւ Ժաո Գեմեշ Կրավինհոյի հանդիպման գլխավոր թեմաները: Զրուցակիցները քննարկեցին իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման, տնտեսական համագործակցության զարգացմանը, մշակույթի եւ տուրիզմի ոլորտներում կապերի ամրապնդմանն առնչվող հարցեր:
Այցի ընթացքումՀայաստանիարտաքին գործերինախարարը հանդիպեց նաեւ Ամերիկայի հրեականկոմիտեիներկայացուցիչներին: Զրույցիընթացքումարծարծվեցին Հայաստան Իսրայել հարաբերությունները, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

30 Сентябрь 2009 - 18:39 AMT
В рамках рабочего визита в Нью-Йорк министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился со своим венгерским коллегой Петером Балашом. В ходе встречи стороны обсудили подготовительные работы визита президента Венгрии в Армению. Министры ИД Армении и Венгрии обменялись мнениями вокруг двухстороннего сотрудничества и сотрудничества в рамках международных организаций, отношений Армения-ЕС, по проблемам Южного Кавказа.
Эдвард Налбандян встретился также с главой МИД Португалии Жаном Гемешем Кравинхоем. В ходе встречи были обсуждены перспективы сотрудничества между двумя странами. Собеседники обсудили вопросы расширения договорно-правовой базы, развития экономического сотрудничества, укрепления связей в сфере туризма и культуры.
В рамках визита глава МИД Армении встретился также представителями Еврейского комитета Америки. Были затронуты вопросы армяно-израильских отношений, сообщает пресс-служба МИД РА.