30 Սեպտեմբեր 2009 - 18:45 AMT
Հիմնական մտահոգությունը կապված է Հայ-թուրքական արձանագրությունների հետ եւ վերաբերում է «առկա սահմանին» ու Կարսի պայմանագրին: Այդ մասին ՀՀ նախագահի Հայաստանի հանրային խորհրդի անդամների հետ հանդիպմանը հայտարարել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
Ըստ նրա, եթե ՀՀ -ի եւ Թուրքիայի միջեւ երկկողմ պայմանագիր կնքելու ժամանակ հղում արվի Կարսի պայմանագրին, ապա բացի նրանից, որ սահմանագիծը կհամարվի պետական սահման, Հայաստանը, որպես ՀԽՍՀ իրավահաջորդ կարող է ազդել Հարավային Կովկասում երկրորդ ադրբեջանական պետության կարգավիճակի վրա: «Ես այդպես եմ կարծում, քանի որ Նախիջեւանն Ադրբեջանի պրոտեկտորատին հանձնելու որոշման տակ ստորագրվել է նաեւ Հայաստանը: Եվ մենք պետք է քննարկենք, հարկավոր է արդյոք այդ հարցն արծարծել որպես Ադրբեջանի հանդեպ ճնշման լրացուցիչ լծակ»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով պատմական հարցերի ենթահանձնաժողովին` նա նշել է, որ, հավանաբար, այս առաջարկն արվել է փոխզիջման արդյունքում, քանի որ թուրքական կողմը միշտ պնդել է, որ պատմությունը հարկավոր է թողնել պատմաբաններին: «Թուրքիան այս հարցում անհավասար պայմաններում է հայտնել Հայաստանի համեմատ, քանի որ այդ երկրում կա քրեական պատիժ Հայոց ցեղասպանության հիշատակման համար, այսինքն կողմերի միջեւ բալանսը բացակայում է»,-ասել է Դեմոյանը:
Նա նաեւ նշել է, որ հայկական կողմը սկզբունքորեն չպետք է թույլ տա Հայոց ցեղասպանության քննարկում ենթահանձնաժողովի շրջանակներում եւ կասկածի տակ դնի այս փաստը:
Անդրադառնալով պատմական մշակութային ժառանգության վերականգնմանն ու պահպանմանը, ինչն ամրագրված է արձանագրություններում, Դեմոյանը նշել է, որ այնտեղ չկան ձեւակերպումներ իրականացման համար: «Հետագա բանակցություններում եւ պայմանագրերում պետք է ավելացնել «իրականացման» համար անհրաժեշտ ձեւակերպումներ, քանի որ նման ձեւակերպումների առկայության դեպքում հայկական եկեղեցիները վերականգնումից հետո ոչ թե թանգարաններ կդառնան, այլ գործող եկեղեցիներ, ինչը նախատեսված է Լոզանի խաղաղ պայմանագրով»,-ասել է պատմաբանը:

30 Сентябрь 2009 - 18:45 AMT
Основные беспокойство в связи с армяно-турецкими Протоколами касается “существующей границы” и наличие Карского договора . Об этом на встрече с членов Общественного совета с президентом РА заявил директор Музея – института Геноцида армян, историк Айк Демоян.
По его словам, если во время подписания двухстороннего договора между РА и Турцией будет ссылка на Карский договор, то кроме того, что нынешняя приграничная линия будет считаться государственной границей, Армения, как правопреемница АрмССР может повлиять на статус второго азербайджанского государства на Южном Кавказе. “Я так думаю, поскольку во время сдачи Нахичевана под протекторат Азербайджана, под ним подписалась и Армения. И мы должны обсудить, нужно ли поднимать этот вопрос как дополнительный рычаг давления на Азербайджан”, – подчеркнул он.
Говоря о подкомиссии по историческим вопросам, он отметил, что по всей вероятности это предложение было достигнуто в результате консенсуса, поскольку турецкая сторона всегда утверждала, что историю нужно оставить историкам. “Турция в этом вопросе находится в неравном положении с Арменией, поскольку в этой стране существует опасность уголовного наказания за упоминание о Геноциде армян, то есть не существует баланса между двумя сторонами”, – подчеркнул директор Музея – института Геноцида армян.
Демоян также отметил, что армянская сторона принципиально не должна допускать обсуждения Геноцида армян в рамках этой подкомиссии и ставить этот факт под сомнение.
Говоря о восстановления и сохранении исторического культурного наследия, которое закреплено в Протоколах, Демоян отметил, что там не хватает формулировки об их реализации. «В дальнейших переговорах и договорах должна быть добавлена формулировка о «реализации», поскольку при наличии этого армянские церкви после восстановления не станут музеями, а действующими церквями, что предусмотрено Лозаннским мирным договором», – сказал историк.