«Այնպիսի տպավորություն է, որ, որքան էլ մենք փորձենք իրազեկել մեր հանրությանը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մասին, այնուամենայնիվ, այստեղ մենք դեռեւս շատ անելիք ունենք»,-ասել է ՀՀ ԳԱԱ Արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանն այսօր ՀՀ նախագահի հանդիպմանը Հայաստանի հանրային խորհրդի անդամների հետ:
Ըստ Սաֆրաստյանի, շատ քաղաքացիներ լիարժեք տեղեկատվություն չունեն եւ այդ հարցի մասնագտների հետ կենդանի շփման կարիք ունեն: «Այս շաբաթների ընթացքում մենք չկարողացանք այնպես օգտագործել տեղեկատվական դաշտը, որ մեր հանրությունը լիարժեք տեղեկություններ ստանար ՀՀ արտաքին քաղաքականության մասին, որն ուղղված է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը»,-ասել է թուրքագետը:
Սաֆրաստյանը նաեւ կարեւորել է ՀՀ նախագահի համահայկական ուղեւորությունը եւ նշել է, որ այժմ շատ կարեւոր է խոսել Սփյուռքի հետ այդ հարցի շուրջ, քանի որ նրանց գոյության հիմքում կորուսյալ հայրենիքի գաղափարն է եւ պատմական արդարության վերականգնումը Հայոց ցեղաասպանության ճանաչման ճանապարհով: «Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը որոշ չափով կարող է վնասել սփյուռքահայերի ինքնության պահպանմանը»,-պարզաբանել է Սաֆրաստյանը:
Նա նաեւ հավելել է, որ նման հանդիպումները սփյուռքում հարկավոր է որքան հնարավոր է հաճախ անցկացնել եւ այնպես անել, որ Սփյուռքը ներգրավվի Հայաստանում քաղաքական որոշումների ընդունման գործընթացում:

30 Сентябрь 2009 - 18:59 AMT
“Сложилось такое впечатление, что, сколько мы не пытаемся информировать нашу общественность о процессе нормализации армяно-турецких отношений, тем не менее, здесь нам еще предстоит сделать многое”, – отметил директор Института востоковедения Национальной академии наук Армении, тюрколог Рубен Сафрастян сегодня на встрече президента РА с членами Общественного совета Армении.
По словам Сафрастяна, многие граждане не получают полноценную информацию и нуждаются в живом общении со специалистами по этим вопросам. “В течение этих недель мы не смогли использовать информационное поле так, чтобы наше общество получило полноценную информацию о внешней политике РА, направленной на нормализацию армяно-турецких отношений”, – подчеркнул тюрколог.
Сафрастян также придал большую важность всеармянскому турне президента РА и отметил, что сейчас очень важно говорить с Диаспорой о процессе нормализации армяно-турецких отношений, поскольку в основе ее существования лежит идея потерянной родины и восстановления исторической справедливости путем признания Геноцида армян. “Нормализация армяно-турецких отношений в определенной степени может повредить сохранению самоидентичности армян диаспоры.”, – разъяснил Сафрястян.
Он также добавил, что такие встречи в диаспоре нужно проводить чаще и сделать так, чтобы Диаспора была включена в процесс принятия политических решений в Армении.