Հոկտեմբերի 1-ին Հայաստանի ոստիկանությունը մեկնարկել է «Պահպանենք երթեւեկության կանոնները» նշանաբանով ծրագիրը, որը ուղղված է ապահովելու հետիոտների կողմից երթեւեկության կանոնների պահպանումը:
«Մեր նպատակն է` ոչ թե տուգանել, այլ ապահովել անվտանգ ճանապարհային երթեւեկությանը»,- հայտարարել է ճանապարհային ոստիկանության ճանապարհապարեկային բաժնի պետ, գնդապետ Նորիկ Սարգսյանը: Նրա խոսքերով, ոստիկանությունը կանի ամեն ինչ, որպեսզի հետիոտները հատեն ճանապարհը համաձայն կանոնների, առավել եւս, որ անցումների 90 % նշագծված է:
« Ընթացիկ տարվա 8 ամսվա ընթացքում Հայաստանում գրանցվել է 447 հետիոտների վրաերթ` որոնցից 86-ը մահացու ելքով: Կարող եմ հավաստիացնել, որ դեպքերի 50%-ը կատարվում է հետիոտնի մեղքով», – ասել է Սարգսյանը:
Հետիոտնի կողմից երթեւեկության կանոնները խախտելու դեպքում նախատեսված է տուգանք 3000 դրամի չափով, իսկ չվճարման դեպքում խախտողները բերման կենթարկվի ոստիկանության բաժանմունք` անձը հաստատելու համար:
Կանոնները խախտողները կկարողանան վճարել տուգանքը մեկ ամսվա ընթացքում` եթե ոչ, ապա տվյալ գումարը կբռնագանձվի դատական կարգով: Կպատժվեն նաեւ ավտոմեքենաների վարորդները, որոնք չեն զիջի ճանապարհը հետիոտներին: Տվյալ դեպքի համար նախատեսված է 20.000 դրամ տուգանք:

1-го октября полиция Армении начала программу “Соблюдайте правила дорожного движения”, направленную на обеспечение соблюдения правил дорожного движения пешеходами.
“Наша цель – не штрафовать, а обеспечить безопасное дорожное движение”, – заявил начальник отдела дорожно-патрульной службы дорожной полиции, полковник Норик Саркисян. По его словам, полиция сделает все, чтобы пешеходы переходили дорогу согласно правилам, тем более, что 90% пешеходных переходов размечены.
“За 8 месяцев текущего года в Армении было зарегистрировано 447 случаев наезда на пешеходов, из которых 86 – с летальным исходом. Я могу заверить, что 50% таких случаев происходят по вине пешехода”, – сказал Саркисян.
В случае нарушения правил дорожного движения пешеходом предусмотрен штраф в размере 3000 драмов, в случае неуплаты штрафа нарушитель будет доставлен в отделение полиции для установления личности.
Нарушитель правил сможет заплатить штраф в течение месяца, если нет, то данная сумма будет утроена и взыскана в судебном порядке. Также будут наказаны водители автомобилей, которые не будут уступать дорогу пешеходам. Штраф составит 20.000 драм.