1 Հոկտեմբեր 2009 - 08:51 AMT
Գաֆեսճյան արվեստի կենտրոնի հանդիսավոր բացման արարողությունը կմեկնարկի նոյեմբերի 7-ին, Կասկադի հուշարձանի մոտ` տոնական հրավառությամբ: Իսկ հաջորդ օրը, նոյեմբերի 8-ին, ցանկացողները կկարողանան այցելել «Հայաստանի համար» ցուցահանդեսը:
Մի շարք ցուցահանդեսներ կնշանավորեն Գաֆեսճյան արվեստի կենտրոնի բացումը, սակայն դրանց շարքում առանձնահատուկ տեղ է գրավելու «Լիբենսկի-Բրիխտովա. Հայաստանի համար» ցուցահանդեսը: Ջերարդ Լ. Գաֆեսճյանի ապակե հավաքածուն ամենամեծն է աշխարհի որեւէ թանգարանում գտնվող հավաքածուներից, իսկ այս չեխ ամուսնական զույգի գործերի հավաքածուն ամենալավն է աշխարհում: Ստանիսլավ Լիբենսկու(1921-2002) եւ Յարոսլավա Բրիխտովայի համագործակցությունը տեւել է շուրջ 5 տասնամյակ, իսկ զույգին վերագրվում է ապակու կենցաղային կարգավիճակը արվեստի մակարդակին բարձրացնելու դերը: Նրանք ամենաազդեցիկ արվեստագետներից երկուսն են, որոնք աշխատել են գեղարվեստի այս տեխնիկայով 20-րդ դարում:
Ցուցահանդեսից բացի, «Սասունցի Դավիթ» սրահում նույն օրը տեղի կունենա «Լիբենսկի եւ Բիխտովա» գրքի շնորհանդեսը: Ինչպես ցուցահանդեսի բացմանը, այնպես էլ շնորհանդեսին ներկա կլինի Յարոսլավա Բրիխտովան:
Գաֆեսճյան հիմնադրամը հիմնվել է 2002թ. Երեւանում` ՀՀ կառավարության եւ Ամերիկայում «Գաֆեսճյանի թանգարան» հիմնադրամի աջակցությամբ:
Հիմնադրամի նպատակն է ստեղծել թանգարան, որը կհամապատասխանի միջազգային չափանիշներին, ինչպես նաեւ կնպաստի մշակույթի եւ զբոսաշրջության զարգացմանը Երեւանում:
Հայաստանի կառավարությանը հիմնադրամին տրամադրեց անավարտ Կասկադի համալիրը հարակից տարածքով:
Ջ.Լ.Գաֆեսճյանը ամերիկահայ գործարար է, որը հիմնել է Ամերիկայի Գաֆեսճյան թանգարան-հիմնադրամը: Նրան երկու տարվա աշխատանք եւ 35 միլիոն դոլար պահանջվեց` Կասկադը լիովին վերափոխելու եւ այն աշխարհի ամենաականավոր ժամանակակից արվեստի կենտրոններից մեկը դարձնելու համար: Գաֆեսճյանը մտադիր է նաեւ իր հարուստ հավաքածուն անհատույց նվիրաբերել հայ ժողովրդին:

Торжественное открытие Центра культуры Кафесчян состоится в Ереване 7 ноября. Вечером на территории комплекса “Каскад” будет устроен салют. А днем позже, 8 ноября желающие смогут посетить центр, где состоится открытие выставки “Для тебя Армения”.
На выставке будет экспонирована богатейшая личная коллекция произведений искусства Джерарда Л. Кафесчяна. Более 100 работ известнейших чешских одаренных мастеров Либенски и Брихтовой включены в экспозицию. Супруги Либенски и Брихтова, работающие вместе 50 лет и использующие несуществующую прежде технику, входят в число ярчайших творцов художественного стекла 20-го века.
Помимо выставки, в зале “Давид Сасунский” Центра культуры Кафесчян в тот же день пройдет презентация книги “Либенски и Брихтова”. Как на открытии выставки, так и на презентации книги будет присутствовать сама Ярослава Брихтова.
Фонд Музей Кафесчян был основан в апреле 2002 года в Ереване при содействии Правительства РА и Фонда Музей Кафэсчян в Америке.
Цель основания фонда заключалась в создании музея искусства, соответствующего международным стандартам, а также в развитии культурно-туристического центра для Еревана.
Правительство Армении предоставило Фонду недостроенный комплекс “Каскад” с прилегающей территорией.
Джерард Л. Кафесчян – американский бизнесмен армянского происхождения, основавший Фонд Музей Кафесчян в Америке, для завершения реконструкции комплекса “Каскад” вложил 35 млн. долларов с целью безвозмездного пожертвования своей коллекции армянскому народу.