Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ Իտալիայի հայերի միությունը նույն մտավախություններն ունի, ինչ Սփյուռքի մյուս ներկայացուցիչները: Այդ մասին Իտալիայում լրագրողներին է հայտարարել Իտալիայի հայերի միության նախագահ Պայքար Սվազլյանը: Նրա խոսքերով, Սփյուռքի համար այնքան էլ հասկանալի չէ Հայաստանի նոր քաղաքականությունը եւ ՀՀ կառավարությունը պարտավոր է առավել հստակ պարզաբանել իր գործողությունները:
Նա նաեւ նշել է, որ սփյուռքահայերի մտավախությունները շատ խորը արմատներ ունեն: «Բանը ոչ թե հայ-թուրքական երկխոսությունը մերժելու մեջ է, այլ այն մանրամասների եւ մասնակի հարցերի մեջ, որոնք պարզաբանման կարիք ունեն», ասել է Սվազլյանը:
«Երկխոսության միջոցով Հայաստանն ու Սփյուռքը կկարողանան հասկանալ, թե ինչու են ՀՀ իշխանություններն այս ուղին ընտրել»,-ասել է նա` հավելելով, որ այն բացասական զգացմունքները, որոնք տարիներով կուտակվել են Թուրքիայի հանդեպ, հնարավոր չէ վերացնել մի քանի օրվա ընթացքում:

1 Октябрь 2009 - 09:09 AMT
Относительно нормализации армяно-турецких отношений у Союза армян Италии то же беспокойство, что и у остальных представителей диаспоры. Об этом заявил журналистам в Италии председатель Союза армян Италии Пайкар Свазлян. По его словам, для Диаспоры непонятна новая политика Армении и правительство РА обязано более четко разъяснять свои действия.
Он также заметил, что опасения представителей диаспоры имеют более глубокие корни. “Дело не в непринятии армяно-турецкого диалога как такового, а в частностях и деталях, которые требуют разъяснения”, подчеркнул Свазлян.
“С помощью диалога между Арменией и Диаспорой мы сможем понять, почему она выбрала этот путь”, – отметил он, добавив, что негатив, который накапливался годами по отношению к Турции, невозможно изжить за несколько дней.