1 Հոկտեմբեր 2009 - 09:55 AMT
Հոկտեմբերի 1-ին Հայաստանի խորհրդարանում սկսվել են «Նախաստորագրված արձանագրությունները եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը» թեմայով լսումները: Բացելով լսումները` ՀՀ ԱԺ խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանը նշել է, որ հանրության եւ փորձագետների կարծիքն այս հարցում չափազանց կարեւոր է: «Ինչով էլ ավարտվեն այսօրվա լսումները, ես կարող եմ վստահաբար ասել, որ Հայաստանը երբեք ոչ մի փաստաթուղթ չի ստորագրի, որտեղ կասկածի տակ կարող է դրվել Հայոց ցեղասպանության փաստը: «Մենք նաեւ չենք ստորագրի Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքը մերժող փաստաթուղթ: Արդեն բազմիցս ասվել է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը ընդհանուր ոչ մի բան չունի ղարաբաղյան կարգավորման հետ, դրանք բոլորովին ատրբեր գործընթացներ են»,-ասել է ՀՀ խորհրդարանի խոսնակը` հավելելով, որ չի բացառվում, որ Թուրքիան ինքը կարող է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Իր հերթին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը նշել է, որ առանց Ղարաբաղի խնդրի հանգուցալուծման, Հայաստանը բանակցություններ սկսեց Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման մասին եւ ոչ մի երաշխիք չկա, որ հետագայում այս երկու հարցերը չեն փորձի կապակցել:
Ստորագրելով Արձանագրությունները` Հայաստանը կզրկվի Կարսի պայմանագիրը վիճարկելու հնարավորությունից, եւ, ինչն առավել վտանգավոր է, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հասնելու հնարավորությունից, որը Արձանագրությունների ստորագրումից հետո կարող է արգելակվել»,-ասել է Ռուստամյանը` հավելելով, որ հայկական կողմը այս դեպքում հանդես է գալիս որպես պարտվող եւ Թուրքիային զիջումներ արած կողմ:

1 Октябрь 2009 - 09:55 AMT
1 октября в парламенте Армении проходят слушания «Парафированные протоколы и процесс нормализации армяно-турецких отношений». Открывая слушания, спикер НС РА Овик Абрамян отметил, что мнение общества и экспертов в данном вопросе очень важно. «Чем бы ни закончились сегодняшние слушания, я могу твердо сказать, что Армения никогда не подпишет какой-либо документ, в котором будет поставлен под сомнение факт Геноцида армян. «Мы также не подпишем документа, отрицающего право Нагорного Карабаха на самоопределение. Не раз уже заявлялось, что нормализация армяно-турецких отношений не имеет ничего общего с урегулированием нагорно-карабахской проблемы, это совершенно разные процессы», – сказал спикер армянского парламента, добавив, что не исключена возможность признания Геноцида армян самой Турцией.
В свою очередь, председатель постоянной комиссии НС РА по внешним отношениям Армен Рустамян отметил, что без решения карабахской проблемы Армения начала переговоры с Турцией о нормализации отношений и нет никакой гарантии, что ы дальнейшем эти два вопроса не попытаются увязать друг с другом.
«Подписав Протоколы, Армения лишится возможности оспаривания Карского договора и, что еще опаснее, международного признания Геноцида армян, которое после подписания Протоколов может затормозиться», – отметил Рустамян, добавив, что армянская сторона в данном случае выглядит проигравшей и пошедшей на уступки Турции.