1 Հոկտեմբեր 2009 - 13:43 AMT
«Արդեն ավանդական են դարձել մեր արտագնա նիստերը, եւ կարող ենք արձանագրել, որ դրանք դրական ազդեցություն են թողնում մարզերի սոցիալ-տնտեսական զարգացման բոլոր ծրագրերի իրականացման տեսանկյունից»,- հայտնել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը այսօր Լոռու մարզկենտրոն Վանաձոր քաղաքում տեղի է ունեցած ՀՀ կառավարության արտագնա նիստի ժամանակ: Նրա խոսքով, «կառավարությունն ավելի առարկայական պատկերացում է կազմում խնդիրների վերաբերյալ, տեղում (մարզում) լինելով ավելի լավ է զգում, թե ինչ հարցեր են առավելապես մտահոգում մեր հայրենակիցներին, մեր քաղաքացիներին»:
Բացի դրանից, կառավարության ղեկավարի խոսքով, նախարարությունները ստանում են փոխադարձ կապ եւ հստակեցնում իրենց ծրագրերը` տարածքային զարգացման տեսանկյունից: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ՀՀ նախագահի նախընտրական ծրագրում կարեւորագույն դրույթ է տարածքների համաչափ զարգացումը, կառավարության արտագնա նիստերը նաեւ այդ նպատակն են հետապնդում: «Տարածքների համաչափ զարգացումը բարենպաստ ազդեցություն է գործում նաեւ մայրաքաղաքի խնդիրների արդյունավետ լուծման վրա»,- ասել է նա:
Կառավարության արտագնա նիստն սկսվել էԼոռումարզի 2009թ. սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի եւ իրականացվող ծրագրերի ու միջոցառումների վերաբերյալ մարզպետ Արամ Քոչարյանի հաշվետվությամբ: Նա ըստ բնագավառների ներկայացրել է նաեւ մարզի առաջնահերթ լուծում պահանջող հիմնախնդիրները, պատասխանել վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի եւ կառավարության անդամների հարցերին: ՀՀ կառավարությունը ի գիտություն է ընդունել մարզպետի հաշվետվությունը: ՀՀ կառավարությունըհաստատել է Լոռու մարզի 2010-2012թթ. զարգացման ծրագիրը: Մարզպետին հանձնարարվել է մեկամսյա ժամկետում մշակել ծրագրի իրականացման աշխատանքային պլան, այդ ընթացքում ապահովել համայնքների, հասարակական կազմակերպությունների եւ անկախ փորձագետների ակտիվ մասնակցությունը:

1 Октябрь 2009 - 13:43 AMT
«Ставшие традицией выездные заседания правительства положительно влияют на реализацию программы социально-экономического развития областей», – заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян на выездном правительственном заседании в городе Ванадзоре Лорийской области Армении. По его словам, “будучи на месте (в области) правительство более детально подходит к решению существующих проблем, с пониманием подходит к решению тех проблем, которые беспокоят наших сограждан”.
Помимо этого, по словам главы правительства, министерства вносят уточнения в свои программы в ракурсе территориального развития, притом, что пункт равномерного развития областей был включен в предвыборную программу президента страны. «Равномерное развитие областей положительно влияет на решение вопросов столицы», – сказал он.
Выездное заседание правительства началось с представления главой областной администрации Лорийской области Арамом Кочаряном отчетности о социально-экономической ситуации в области, а также реализуемых в области программах и мероприятиях. Помимо этого Кочарян по сферам представил проблемы области, требующие первостепенных решений. В результате правительство Армении утвердило программу развития Лорийской области на 2010-2011г.г., а Араму Кочаряну было поручено в одномесячный срок подготовить план реализации программы, подключив независимых специалистов и представителей общественных организаций области.