1 Հոկտեմբեր 2009 - 16:36 AMT
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Ռամկավար-ազատական կուսակցության պատվիրակներին ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Եվրոպայից եւ Մերձավոր Արեւելքից, որոնք Հայաստանում են գտնվում Արմենական կուսակցության հետ համատեղ համագումարին մասնակցելու նպատակով:
Ս.Սարգսյանը կարեւորել է Ռամկավար-ազատական կուսակցության դերն ու նշանակությունը հայ մշակույթի եւ կրթության զարգացման գործում, Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրպանդման, ինչպես նաեւ Հայ դատի գաղափարներն առաջ տանելու գործում:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-թուրքական երկխոսությանն առնչվող հարցեր, նախագահը պատասխանել է ներկաների հարցերին:
«Ինձ համար կարեւոր է լսել ձեր կարծիքը Արձանագրությունների եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ: Այդ նպատակով եմ ես նախաձեռնել իմ համահայկական ուղեւորությունը: Անկախ նրանից, թե ինչպիսին կլինեն կարծիքները, ես պատրաստ եմ լսել դրանք եւ պարզաբանել հարցի էությունը»,-ասել է նախագահը:
Պատվիրակության անդամներն ասել են, որ նախագահը ցրել է իրենց մտահոգությունները: Հյուրերը հաջողություն են մաղթել նախագահին եւ հավաստիացրել են, որ պատրաստ են աջակցել նրան այս գործընթացում, հաղորդում է նախագահի մամլո ծառայությունը:

President Serzh Sargsyan has received Ramkavar-Azatakan party’s delegates from US, Canada, Europe and Near East, who are visiting Armenia to conduct a joint session with Armenakan party.
Stressing the party’s role in the development of Armenian culture and education and strengthening of RA-Diaspora ties, as well as their faithful and consistent approach to Armenian Cause, President expressed hope that session would contribute to their effective work in future.
Parties also discussed Armenian-Turkish process, and President answered delegates’ questions.
“It’s important for me to listen to your opinion on Protocols and Armenian-Turkish process. This is why I am starting all-Armenian tours, as I seek your advice on such important matters. Despite existing opinions, I am ready to listen to them and explain the subject matter of the issue,” President said.
Delegation members expressed gratitude to the President for his openness, stressing that meeting had dissipated all their concerns. They wished Armenian leader success and expressed willingness to assist him in the process, RA President’s press service reports.