«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հայ-թուրքական Արձանագրությունների ստորագրումից հետո խաղարկման առարկա կդառնա ՀՀ եւ Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգությունը, իսկ մյուս կողմից ծագել է «Ժառանգություն» կուսակցության հետագա գոյության հարցը, ես վերանայեցի իմ որոշումը: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը` մեկնաբանելով պատգամավորի մանդատը չհանձնելու մասին իր որոշումը:
Հովհաննիսյանի խոսքով, իր որոշման ամենածնրակշիռ պատճառներից մեկը դարձել է ընդդիմական դաշտի «աղքատությունն» այդ ճակատագրական պահին, եւ ինքը որոշեց, որ «այս դեպքում ավելի կարեւոր է սկզբունքային մասնակցությունը Հայաստանի քաղաքական կյանքին, քան սկզբունքային բացակայությունը»:
Նա նաեւ հաղորդել է, որ մինչ օրս նամակով եւ բանավոր կերպով միասնության կոչով բազմիցս դիմել է ընդդիմական ուժերի առաջնորդներին, քանի որ առանձին-առանձին նրանք դատապարտված են պարտության:

Учитывая то обстоятельство, что с подписанием армяно-турецких Протоколов, на кону окажутся безопасность РА и Нагорного Карабаха, а с другой стороны также возник вопрос дальнейшего существования партии “Наследие”, я пересмотрел свое решение. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил лидер партии “Наследие” Раффи Ованнисян, комментируя свое решение не отказываться от депутатского мандата.
По словам Ованнисяна, одной из весомых причин его решения стала «бедность» оппозиционного поля в этот судьбоносный час, и он решил, что “в данном случае более важно принципиальное участие в политической жизни Армении, нежели принципиальное отсутствие”.
Он также сообщил, что до сих пор неоднократно письменно и устно обращался к лидерам оппозиционных сил с призывом о единстве, так как по отдельности они обречены на поражение.