2009թ. վերջին 8 ամիսների ընթացքում Երեւանում արձանագրվել է 4696 հանցագործություն, ինչը 59.9%-ով գերազանցել է անցյալ տարվա ցուցանիշները: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է գեներալ-մայոր, Ոստիկանության շտաբի պետ Ներսես Նազարյանը: Նրա խոսքով, Հայաստանի մայրաքաղաքում հանցավորության մակարդակը կազմում է 49.8%: «Հանցագործությունների տեսակների վերլուծությունը ցույց է տվել, որ հանցագործության աճ է արձանագրվել հիմնականում սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների հաշվին, որոնց թիվն աճել է 836-ով»,- հայտնել է Նազարյանը` ավելացնելով, որ ավելացել է նաեւ բնակարանների կողոպուտի դեպքերի քանակը:
Նա նաեւ նշել է, որ 126%-ով աճել է անձի դեմ հանցագործությունների քանակը:
«8 ամսվա ընթացքում ակտիվացել է պայքարը թմրամոլության դեմ, որի հետեւանքով ցուցանիշները աճել են 182%-ով»,- նշել է Ներսես Նազարյանը` ընդգծելով, որ Ոստիկանությանն անհանգստացնում է թմրադեղերի տարածքում Երեւանի գիշերային ակումբներում: Նազարյանը նաեւ ավելացրել է, որ քաղաքում աճել են հրազենն անօրինական պահելու դեպքերը:
«Ծանր հանցագործությունների բացահայտման ցուցանիշներն աճել են 67.3%-ով: Վերը նշված ամիսների ընթացքում Երեւանում 35 կանխամտածված սպանություն է կատարվել, որոնցից ընդամենը 6-ն են, որ դեռեւս չեն բացահայտվել»,- նշել է գեներալ-մայորը: Նա նաեւ նկատել է, որ կանխամտածված հանցագործությունների բացահայտման ցուցանիշները աճել են 23.4%-ով եւ 68.4% են կազմում անցյալ տարվա 45%-ի համեմատ:
«Հանցավորության աճի պատճառը ֆինանսական ճգնաժամն է երկրի ծանր սոցիալական դրությունը»,- ասել է Ներսես Նազարյանը:

За последние 8 месяцев 2009 года в Ереване было зафиксировано 4696 преступлений, что на 59.9% превысило показатели прошлого года. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил генерал-майор, начальник штаба полиции Еревана, Нерсес Назарян. По его словам, в столице Армении уровень преступности составляет 49.8%. “Анализ по видам преступления показал, что был зарегистрирован рост преступности в основном за счет преступлений направленных против собственности, число которых выросло на 836”, – сказал Назарян, добавив, что также увеличилось число ограблений квартир.
Он также отметил, что на 126% увеличилось количество преступлений против личности.
“В течение 8 месяцев активизировалась борьба против наркомании, вследствие чего показатели выросли на 182%”, – отметил Нерсес Назарян, подчеркнув, что полицию беспокоит распространение наркотиков в ночных клубах Еревана. Назарян также добавил, что в городе увеличились случаи незаконного хранения огнестрельного оружия.
“Показатели раскрываемости тяжких преступлений выросли на 67.3%. В течение вышеуказанных месяцев в Ереване было совершено 35 умышленных убийств, из которых всего 6 пока не раскрыты”, – отметил генерал-майор. Он также заметил, что показатели раскрываемости умышленных преступлений выросли на 23.4% и составляют 68.4% по сравнению 45% прошлого года.
«Причиной увеличения преступности является финансовый кризис и тяжелое социальное положение страны», – сказал Нерсес Назарян.