«Դուդուկ նվագող երաժիշտները Հայաստանում քիչ չեն, սակայն բարձրակարգ արտիստների պակաս է զգացվում: Նման երաժիշտներին հարկավոր է հատուկ դպրոցում դաստիարակել»,-հոկտեմբերի 2-ին կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է հայ երաժիշտ Ջիվան Գասպարյանը:
Երաժիշտը հողատարածք է ձեռք բերել Երեւանի Անգլիական այգում (270ք մ), որտեղ մտադիր է բացել «Ջիվան Գասպարյանի» դուդուկահարների դպրոցը: Սակայն այն կառուցելու միջոցներ չունի: «Սա շնորհակալ գործ է եւ անհրաժեշտ, ուստի ես դեռեւս հույս ունեմ ստանալ հայ գործարարների աջակցությունը»,-ասել է մեծանուն դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանը:
Ջ.Գասպարյանը մեծ ճանաչում ունեցող հայ երաժիշտ է: Նա ծնվել է 1928թ. Հայաստանի Սոլաղ գյուղում: Երեւանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր է: Նա դուդուկի հայտնի վարպետ է: Արժանացել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի չորս ոսկե մեդալների` 1959, 1962, 1973, 1980թթ.: 2002թ. ստացել է WOMEX (World Music Expo)-ի «Երաժշտարվեստում ներդրած ավանդի համար» պարգեւը:

“Играющих на дудуке (армянский народный духовой инструмент) музыкантов в Армении немало, но артистов высочайшего класса не хватает. Таких музыкантов необходимо воспитывать в специальной школе”, – сказал на состоявшейся 2-го октября пресс-конференции знаменитый армянский музыкант Дживан Гаспарян.
Музыкант приобрел в “Английском саду” в Ереване земельный участок (270 кв. м.), где намеревается открыть школу “Дживан Гаспарян”. Однако средств на строительство здания нет. “Дело благодарное и необходимое, именно поэтому я еще надеюсь на поддержку армянских бизнесменов”,- отметил известнейший дудукист Дживан Гаспарян.
Дживан Гаспарян – знаменитыйь армянский музыкант, родился в 1928 году в селе Солаг (Армения). Профессор Ереванской государственной консерватории имени Комитаса. Всемирно известный мастер игры на дудуке. Обладатель четырех золотых медалей ЮНЕСКО: 1959, 1962, 1973, 1980 годов. В 2002 году получил награду WOMEX (World Music Expo) “За заслуги перед музыкальным искусством”.