2 Հոկտեմբեր 2009 - 13:21 AMT
Երեւանում բացվել է Ռուսալեզու ռադիոհեռարձակման II միջազգային փառատոնը, որը կազմակերպվել է CITY FM (Հայաստան) ռադիոընկերության կողմից` ՀՀ Մշակույթի նախարարության եւ ԱՊՀ անդամ-երկրների համագործակցության Միջպետական մարդասիրական հիմնադրամի աջակցությամբ:
Փառատոնին մասնակցում են Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանըի, Մոլդովայի, Ուկրաինայի, Ուզբեկստանի, Վրաստանի ռադիոընկերությունների ներկայացուցիչները, որոնք լիովին կամ մասնակի ռուսերեն լեզվով են վարում հաղորդումները:
Փառատոնի նպատակն է` միջմշակութային փոխանակումը եւ մշակույթների երկխոսության զարգացումը ԱՊՀ երկրներում, մարդասիրական արժեքների տարածումը, միջպետական համագործակցության ամրապնդումը:
Փառատոնի շրջանակներում նախատեսված է տեղեկատվական եւ մեդիատեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության ծրագրերի մշակումը եւ իրագործումը, համատեղ մարդասիրական միջտարածաշրջանային նշանակության ռադիոնախագծերի ստեղծումը` «Մեր բարեկամների մոտ» եւ «Բարեկամության բառարան»:
Փառատոնի հիմնական իրադարձություններից մեկը կլինի ռադիոհեռարձակողների մրցույթը եւ մրցանակների շնորհումը 6 անվանակարգով` «ԱՊՀ-ը երկրներում ռուսալեզու հեռարձակման զարգացման գործում ունեցած ներդրման համար», «Տեղեկատվական ծրագիր (տեղեկատվական-վերլուծական)», «Մշակութային ծրագիր», «Մասնագիտացված ծրագիր(կրթական, առողջապահական, տնտեսական, մանկական եւ այլն)», «Ռուսաց լեզվի մասին ծրագիր», «Եթերի ձեւավորում»:

2 Октябрь 2009 - 13:21 AMT
В Ереване отрылся  II Международный фестиваль русскоязычного радиовещания, организованный радиокомпанией CITY FM (Армения) при участии Министерства культуры РА и при поддержке Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ.
В Фестивале принимают участие представители радиостанций Армении, Беларуси, Грузии, Казахстана, Кыргызстана, Молдовы, России, Узбекистана и Украины, полностью или частично вещающих на русском языке.
Цель фестиваля – межкультурный обмен и развитие диалога культур стран Содружества, пропаганда гуманитарных ценностей, усиление социальной значимости межгосударственного сотрудничества.
В рамках фестиваля предусмотрена разработка и реализация программ сотрудничества в сфере информационных и медиатехнологий, создание совместных гуманитарных радиопроектов межрегионального значения “Словарь дружбы” и “У наших друзей”.
Одним из основных событий фестиваля станет конкурс радиовещателей и присуждение премий по 6 номинациям: “За вклад в дело развития русскоязычного вещания в СНГ”, “Информационная (информационно-аналитическая) программа”, “Культурная программа”, “Специализированная программа (образовательная, медицинская, экономическая, детская программа и т.д.)”, “Программа о русском языке”, “Оформление эфира”.