ԵՄ-ն կապված է Թուրքիայի հետ պատմականորեն ու աշխարհագրորեն, ուստի այստեղ քաղաքական պատասխան է հարկավոր: Եվրոպան չի կարողանա որպես համաշխարհային խաղացող ներկայանալ առանց Անկարայի: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավուդօղլուն` հանդես գալով Բրյուսելում ընթացող խորհրդաժողովին: Ըստ Դավուդօղլուի, ԵՄ-ն չի կարող պատնեշել իրեն ԵՄ 27 անդամ երկրների սահմաններով, քանի որ «Եվրամիության անդամ երկրների եւ ԵՄ-ին չանդամակցող երկրների միջեւ չկա Մեծ չինական պարիսպ»:
«Թուրքաին եվրոպական երկիր է, սակայն միեւնույն ժամանակ այն բալկանյան, միջերկրածովյան, ասիական երկիր է»,-ասել է Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարը: Ըստ նրա, եվրաինտեգրման գործընթացում կա միայն երկու խոչընդոտ` Կիպրոսի ու Հայաստանի խնդիրները: Դավուդօղլուն նշել է, որ այս ուղղությամբ Անկարան ջանքեր է գործադրում եւ բանակցությունները շարունակվում են: «Սակայն եթե Կիպրոսի հարցը լուծված լիներ մինչ կղզու անդամակցումը ԵՄ-ին, ապա այսօր մենք խնդիր չէինք ունենա ԵՄ-ի հետ, նրա հետ, որ թուրքական օդանավակայաններն ու նավահանգիստները փակ են կիպրոսցի հույների համար, Կիպրոսի թուրքերի դեմ էմբարգոյի հետ»,-ասել է Դավուդօղլուն:
Միեւնույն ժամանակ նա հավելել է, որ Թուրքիան կշարունակի ԵՄ-ին անդամակցելու շուրջ բանակցությունները: Ինչ վերաբերում է Իռլանդիայում Լիսաբոնի պայմանագրի վերաբերյալ հանրաքվեին, թուրք նախարարը հայտարարել է, որ Թուրքիան մտահոգություն չունի այդ առնչությամբ, քանի որ եվրոպացի առաջնորդներրը 2004թ. հայտարարել էին, որ Թուրքիան կանդամակցի ԵՄ-ին, իսկ «պայմանավորվածությունները հարկավոր է հարգել», հաղորդում է ANSAmed-ը:

ЕС связан с Турцией исторически и географически и именно поэтому необходим политический ответ. Европа не сможет представить из себя мирового игрока без Анкары. Об этом заявил министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу, выступая на конференции в Брюсселе. По словам главы турецкого МИД, ЕС не может ограждать себя только за границами 27 стран-членов ЕС, поскольку, «между странами-членами Евросоюза и не членами ЕС нет Большой Китайской стены».
«Турция европейская страна, но в тоже время она балканская, средиземноморская, азиатская»,- подчеркнул Ахмет Давитоглу. По его словам, в процессе евроинтеграции есть только два препятствия – проблема Кипра и Армении. Министр ИД Турции отметил, что в этих направлениях Анкара приложит все усилия и переговоры продолжаются. «Но если бы вопрос Кипра был решен до членства острова в ЕС, то сегодня у нас не было бы проблем с ЕС, с тем, что турецкие порты и аэропорты закрыты для греков-киприотов, с эмбарго против турок Кипра»,- заявил Ахмет Давутоглу.
В тоже время он добавил, что Турция продолжит переговоры по вступлению в ЕС. Что касается референдума в Ирландии по Лиссабонскому договору, турецкий министр заявил, что у Турции нет беспокойств по этому поводу, так как европейские лидеры в 2004 году заявили, что Турция вступит в ЕС, а «договоренности надо уважать», передает ANSAmed.