3 Հոկտեմբեր 2009 - 08:44 AMT
«Ցանկանում եմ իմ երախտագիտությունը հայտնել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին` Վենետիկի հանձնաժողովի հետ Հայաստանի համագործակցության շրջանակներում ինձ պարգեւատրելու համար»,-այսօրվա մամլո ասուլիսում հայտարարել է Վենետիկի հանձնաժողովի քարտուղար Ջաննի Բուկիկիոն:
Ըստ նրա, համագործակցությունը ՀՀ-ի ու Վենետիկի հանձնաժողովի միջեւ բավական երկար է շարունակվում , սկսած 1995թ., երբ Հայաստանը դարձավ Վենետիկի հանձնաժողովի անդամ: «Գլխավոր հարցերը, որոնց շուրջ մենք սերտ համագործակցություն ենք հաստատել, վերաբերում են ՀՀ սահմանադրական բարեփոխումներին, Ընտրական օրենսգրքում, «Հանրահավաքների մասին» եւ «ԶԼՄ-ների մասին» օրենքներում փոփոխություններ կատարելու ուղղությամբ»,-ասել է Բուկիկիոն:
Նա նաեւ ընդգծել է, որ 15-ամյա համագործակցության ընթացքում զգալի բարելավում է գրանցվել Հայաստանում, քանի որ ՀՀ-ն զգալի քայլեր է կատարել հասարակության ժողովրդավարացման ճանապարհին: Նա նաեւ հավելել է, որ, անշուշտ, կան բազում հարցեր, որոնք լուծման կարիք ունեն: «Պետք է հասկանալ, որ չի կարելի բոլոր խնդիրները միանգամից լուծել, քանի որ դա բավական ժամանակ է պահանջում»,-ասել է Բուկիկիոն:
Սեպտեմբերի 29-ին Սերժ Սարգսյանը հրամանագիր էր ստորագրել Հայաստանի եվրաինտեգրմանն աջակցելու եւ ՀՀ-ում իրավական բարեփոխումների իրականացման գործում ունեցած ավանդի համար Եվրոպայի Խորհրդի «Դեպի ժողովրդավարություն իրավունքի միջոցով» (Վենետիկի հանձնաժողով) հանձնաժողովի գլխավոր քարտուղար Ջաննի Բուկիկիոյին Պատվո շքանշանով պարգեւատրելու վերաբերյալ:

3 October 2009 - 08:44 AMT
According to him, Venice Commission – Armenia collaboration started since 1995, with Armenia’s joining the Commission. “The main issues of collaboration were related to RA constitutional reforms, introduction of changes in RA Electoral Codex, RA laws on rallies and media,” Buquicchio noted.
He emphasized that during 15 years of collaboration situation in Armenia has changed for the better, with Armenia undertaking serious steps towards democratization of society. Many issues are waiting to be resolved, still all of them can’t be resolved at the same time.
“After March 1, 2008 events, RA Government introduced serious changes to the law specified, yet through Venice Commission interference, the draft law was improved. There’s nothing wrong with RA legislation, the problem lies not in legislation contents but in its effective implementation. Much needs to be done in this sphere,” Buquicchio added.
On September 29, 2009, RA President Serzh Sargsyan signed a decree on awarding Venice Commission Secretary General Gianni Buquicchio with an honorary order for his contributions to RA eurointegration and implementation of legal reforms in Armenia.