Հոկտեմբերի 11-ին Հայաստանի մայրաքաղաքը կնշի իր 2791-ամյա տարեդարձը: Այդ օրը քաղաքի փոքր կենտրոնը փակ կլինի տրանսպորտի երթեւեկության համար: Շուրջ 20 բեմահարթակներում, որոնցից գլխավորը Հանրապետության հրապարակն է, տեղի կունենան համերգներ Երեւանի քույր-քաղաքներից ժամանած երաժիշտների մասնակցությամբ:
Ըստ քաղաքապետարանի հաղորդագրության, Էրեբունի-Երեւան տոնակատարության շրջանակներում երկու տոնական երթ տեղի կունենա` քաղաքապետարանից մինչեւ Հանրապետության հրապարակ եւ Էրեբունի ամրոցից մինչեւ հրապարակ:
Հյուսիսային պողոտայում կգործի ժամանակավոր «Վարպետների քաղաքը», որտեղ իրենց արվեստը կցուցադրեն արհեստավորները, իսկ Մաշտոցի պողոտան կվերածվի մեծ մարզական հարթակի:
Տոնակատարության շրջանակներում տեղի կունենա ռետրո-ավոտմեքենաների ցուցադրություն, հանդես կգան փողային նվագախմբեր: Երեխաներին կզվարճացնեն ծաղրածուները, ձեռնածուները, հայտնի հեքիաթների հերոսները:
Երեկոյան տեղի կունենա երաժշտական հրավառություն Հանրապետության հրապարակում:
Երեւանի հիմնադրման ամսաթիվ է համարվում հինավուրց ուրարտական Էրեբունի քաղաքի հիմնադրման տարին` 782 թ. մեր թվարկությունից առաջ: Էրեբունի ամրոցի ավերակները գտնվում են Արին-Բերդ բլրի վրա: Քաղաքը հիմնադրել է Ուրարտուի արքա Արգիշտին:

11 октября столица Армении отметит свое 2791-летие. В этот день Малый центр столицы будет закрыт для транспортного движения. На 20-ти сценических площадках, главная из которых на Площади Республики, состоятся концерты с участием музыкантов, приглашенных из городов побратимов и партнеров Еревана.
Согласно сообщению пресс-службы ереванской мэрии, во время праздника “Эребуни – Ереван” пройдут два праздничных шествия – от здания мэрии к Площади Республики и от древней крепости Эребуни к главной площади столицы. На ереванском Северном проспекте будет временный “Город мастеров”, где свое искусство покажут ремесленники, а Проспект Маштоца превратится в большую спортивную площадку. В рамках празднований пройдет показ ретро-автомобилей, выступят духовые ансамбли, ансамбли национальных меньшинств республики. Малышей будут веселить клоуны, фокусники, герои известных сказок.