3 Հոկտեմբեր 2009 - 13:39 AMT
HIGH FEST փառատոնը մեկնարկեց հոկտեմբերի 1-ին` «Կրեդո» բուլղարական թատրոնի Գոգոլի «Շինել» համանուն ստեղծագործության ներկայացմամբ: Հոկտեմբերի 3-ին Հովհաննես Թումանյանի անվան տիկնիկական թատրոնում` HIGH FEST 7-րդ Միջազգային թատերական փառատոնի շրջանակներում, տեղի ունեցավ «Կրեդո» բուլղարական թատերախմբի մամլո ասուլիսը:
«Կրեդո» թատրոնը հիմնվել է Սոֆիայում (Բուլղարիա) 1992 թ-ին: Արդեն 18 տարի է, որ թատերախումբը աշխարհի տարբեր երկրներում հանդես է գալիս «Շինել» ներկայացումով: Ներկայացումը կատարվել է աշխարհի 9-ը լեզուներով` անգլերեն, ֆրանսերեն, գերմաներեն, իսպաներեն, հունարեն, սերբերեն, բուլղարերեն, ռուսերեն, ճապոներեն:
«Մեզ շատ մոտ է է Գոգոլի ոճը` չէ, որ այն աբսուրդային է», – հայտարարել է «Կրեդո» թատրոնի տնօրեն Նինա Դմիտրովան:
HIGH FEST թատերական փառատոնը տեղի կունենա Երեւանում հոկտեմբերի 1-8-ը` ՀՀ նախագահի բարձր հովանու ներքո եւ Մշակույթի նախարարության աջակցությամբ: Փառատոնին կմասնակցի 33 թատրոն` 22 երկրներից: Այդ թվում նաեւ Անգլիայից, Կանադայից, Իսլանդիայից, Ֆրանսիայից, Լեհաստանից, Իրանից, Ղազախստանից, Սլովենիայից: Փառատոնի շրջանակներում Երեւանի 16 թատերական բեմերի վրա կցուցադրվի 50 ներկայացում:
HIGH FEST փառատոնը անցկացվում է Երեւանում 2001 թ-ից ի վեր եւ արդեն փառքի է արժանացել ողջ հետխորհրդային տարածքում` որպես հեղինակավոր փառատոններից մեկը:

3 Октябрь 2009 - 13:39 AMT
Фестиваль HIGH FEST стартовал 1 октября спектаклем болгарского театра “Кредо” “Шинель” по одноименному произведению Гоголя. 3 октября в кукольном театре им. Ованеса Туманяна в рамках седьмого Международного театрального фестиваля HIGH FEST, состоялась пресс-конференция болгарской театральной труппы “Кредо”.
Театр “Кредо” , основанный в 1992 году в Софии (Болгария) в разных странах мира вот уже 18 лет представляет спектакль “Шинель”. Спектакль был сыгран на 9 языках мира – английский, французский, немецкий, испанский, русский, японский, греческий, сербский, болгарский.
“Нам очень близок стиль Гоголя, ведь он абсурдный”,- заявила директор театра “Кредо” Нина Димитрова.
Театральный фестиваль HIGH FEST будет проходить с 1 по 8 октября в Ереване под патронажем президента Армении и при поддержке Министерства культуры.
В фестивале примут участие 33 театра из 22 стран, в том числе Великобритании, Канады, Исландии, Франции, Казахстана, Словении, Польши, Ирана. В рамках фестиваля на 16 ереванских театральных сценах за 8 дней будет показано 50 спектаклей.
Международный фестиваль HIGH FEST, который проводится в Ереване с 2001 года, уже снискал славу одного из престижных фестивалей на пост-советсокм пространстве.